Česta pitanja o sobnom bilju

Iako mnogi od nas uživaju u uzgoju sobnih biljaka, često se suočavamo s izazovima i nedoumicama u vezi s njihovom pravilnom njegom. Bez obzira jeste li početnik u svijetu biljaka ili iskusni vrtlar, uvijek se mogu pojaviti situacije koje nas zbunjuju ili ostavljaju u nedoumici. U ovom članku istražit ćemo neka od najčešćih pitanja i nedoumica s kojima se suočavaju ljubitelji biljaka te pružiti korisne savjete i smjernice kako biste lakše njegovali svoje zeleno blago.

Iako mnogi od nas uživaju u uzgoju sobnih biljaka, često se suočavamo s izazovima i nedoumicama u vezi s njihovom pravilnom njegom. Bez obzira jeste li početnik u svijetu biljaka ili iskusni vrtlar, uvijek se mogu pojaviti situacije koje nas zbunjuju ili ostavljaju u nedoumici. U ovom članku istražit ćemo neka od najčešćih pitanja i nedoumica s kojima se suočavaju ljubitelji biljaka te pružiti korisne savjete i smjernice kako biste lakše njegovali svoje zeleno blago.

Svekrva mi je poklonila prekrasan božićni kaktus, ali je cvao samo prve godine. Iako ga neprestano redovito zalijevam i prihranjujem, nikako neće procvjetati. Ove bih godine željela izbjeći svekrvinu kritiku kako nedovoljno brinem o svom cvijeću pa vas molim da me savjetujete što da učinim.

Božićni kaktus treba svjetlo, ali ne previše sunčano rastište. Vrlo je važno da ga u kolovozu postavimo na tamnije sjenovito mjesto i čitav ga mjesec ne zalijevamo. Nakon mjesec dana potpunog odmora opet ga počnemo postepeno zalijevati i prihranjivati kvalitetnim tekućim gnojivom za cvjetajuće bilje Plantella Cvet, koji sadrži dodatne vitamine za zdrav rast brojnih cvjetnih izdanaka. U stanu za njega odaberemo svijetli prostor gdje će u miru bogato procvjetati. Kaktus redovito prskamo ustajalom i na sobnoj temperaturi zagrijanom vodom dok se ne razviju pupoljci. Kad razvije cvjetne pupoljke, ne smijemo ga više premještati. Nakon cvatnje biljci je opet potreban odmor koji bi trebao trajati barem dva mjeseca.


Kod kuće imam ogromnu diffenbachiu koja mi svakoga proljeća odbacuje listove. Tako je visoka i gola, a željela bih da bude gušća. Uvijek brinem da ima dovoljno svjetla, topline i hranjiva. I zalijevam je normalno. Što još mogu učiniti?

Pojava odbacivanja starijih listova kod ove je biljke uobičajena. Najprije počnu žutjeti, zatim se objese i otpadnu. Budući da gornji dio biljke raste dalje, sobna se ljepotica na donjem dijelu doima prilično golom. Pojavu još ubrza obilno zalijevanje i loše ocjedita zemlja, zbog koje korijenje može početi truliti. Otpadanje lišća je pojačano i ako biljku postavimo u blizinu radijatora.

Biljku obnovimo tako da je odrežemo na željenu visinu, a stabljiku razrežemo na manje dijelove i namočimo ih u vodu. Kad se razviju mali korijeni, reznice posadimo u zemlju. Diffenbachia zapravo nikada nije u isto vrijeme visoka i bogata lišćem. Stoga se trebamo odlučiti između niske biljke s puno lišća i visoke biljke koja ima lišće samo na vrhu.

Ako je naša difenbahija visoka i stoji na tamnom mjestu, ponekad se stabljika na sredini stanji pa se pod težinom lišća i svine pa čak i slomi. Ovu pojavu spriječimo tako da biljku postavimo na dovoljno svijetlo mjesto, pravilno je zalijevamo, a od veljače nadalje je i redovito gnojimo kvalitetnim tekućim gnojivom za zelene biljke Plantella List, koje osigurava bujno listanje i zdrav rast.


Amarilisi mi se već dugo jako dopadaju pa sam si ove godine jednog donijela kući i sada bujno cvate. Budući da mi je to prvi primjerak, nisam sigurna kako s njim dalje postupati nakon što ocvate. Naime, željela bih da cvate i sljedeće godine. Da li da cvijeće odrežem pri korijenu? Treba učiniti još nešto?

Biljku amarilis nakon cvatnje postavimo na sunčano mjesto u stanu, a u kasno proljeće i ljeti je možemo držati i na otvorenom. Čitavo je vrijeme treba redovito zalijevati i prihranjivati kvalitetnim tekućim gnojivom za cvjetajuće biljke Plantella Cvet, koji sadrži dodatne vitamine za bujniju cvatnju i više cvjetnih izdanaka. Zbog prilagođenih hranjiva lukovica se poveća i nakupi ih dovoljno za sljedeću cvatnju. U kolovozu treba zalijevanje postepeno smanjivati, a s prihranom sasvim prestati. Kad biljku prestanemo zalijevati, lišće se u roku od približno mjesec dana posve posuši. Tada započne razdoblje mirovanja, kada cvjetne posude s lukovicama treba postaviti na hladnije mjesto s temperaturom oko 10 °C. U drugoj polovici prosinca lukovice izvadimo iz lonaca, očistimo ih i opet posadimo. Za sadnju uzmemo za broj veći lonac i kvalitetnu petkomponentnu zemlju za balkonsko i sobno bilje Plantella Balkonia. Lukovicu u zemlju posadimo samo do polovice, zemljo zalijemo i lončić postavimo na mjesto s normalnom sobnom temperaturom. Ponovno počnemo prihranjivati tekućim gnojivom za cvjetajuće bilje Plantella Cvet. Najkasnije u roku od dva mjeseca možemo očekivati prve cvjetove. Biljka će najdulje cvasti ako je premjestimo na hladnije mjesto. Kad cvjetovi odumru, moramo ih zajedno s peteljkom odrezati pri dnu.


Lani smo kupili prekrasan kroton s ogromnim listovima. Postavili smo ga na lijepo mjesto uz prozor, redovito ga zalijevamo, ali unatoč tomu lišće počinje blijediti. Da li to uvijek tako ili u nečemu griješimo?

Idealno rastište za krotone je u svijetloj sjeni, gdje neće doći do gubitka boje listova i sunčanih opeklina. Ako je mjesto pretamno, lišće izblijedi, a može postati i jednolično zeleno. Općenito vrijedi da mjesto za uzgoj te biljke treba biti svo vrijeme jednakomjerno toplo, a samo zimi temperatura smije biti nešto niža, oko 18 °C, da bi se biljka mogla odmarati. Na toplijim mjestima nema uvjeta za odmor pa su novoizrasli listovi manji i slabije boje ili zeleni. Zimi treba kroton vrlo malo zalijevati dok na proljeće i ljeti treba puno vode. Tada ga i redovito prihranjujemo kvalitetnim tekućim gnojivom za zelene biljke Plantella List.


Odavno sam luda za kamelijama pa sam si već skupila poveliku zbirku. Svake ih godine na prezimljavanje premjestim u zimski vrt, ali mi tamo uvijek nanovo stvaraju iste poteškoće: najprije izrastu cvjetni pupoljci, ali iz zatim odbace i prije nego što počnu cvjetati. Ove su se godine pupoljci već počeli razvijati, ali bih voljela znati što trebam učiniti da ih ne bi dočekala ista sudbina kao svaki put do sada. 

Kamelije vrlo brzo reagiraju na svaku naglu promjenu temperature, vlažnosti ili količine hranjiva. Tako u vrtnom centru možemo odabrati vrlo lijepu biljku s brojnim cvjetnim pupoljcima koji, kad biljku donesemo kući, mogu otpasti. Vrlo je važno da prilikom kupovine i tijekom prijevoza kući biljku dobro zaštitimo od promjene temperature. Kameliji moramo u kući potražiti mjesto gdje temperatura ne prelazi 16 °C. Tijekom cvatnje redovito je zalijevamo odstajalom vodom. Pri tom pazimo da posljednju trećinu vode u boci odlijemo jer se u njoj nalazi previše vapnenca. Biljku prihranjujemo Plantella specijalnim gnojivom za rododendrone. Nakon cvatnje lonac premjestimo na još hladnije mjesto s temperaturom između deset i 12 °C i sasvim ograničimo zalijevanje. Kasno proljeće i ljeto biljka treba proživjeti na otvorenom. Od srpnja do zimskih mjeseci kamelije ne zalijevamo. U tom će se razdoblju oblikovati cvjetni pupoljci i biljka će zimi pod odgovarajućim uvjetima opet lijepo procvjetati.


Sin i ja obožavamo paprike, osobito ako su malo ljutkaste. Kući smo donijeli nekoliko posudica s malim paprikama da bi ih mogli uzgajati i u stanu, ali nam je moja supruga rekla da te paprike služe samo za ukras i da ih nećemo moći jesti. Je li to istina?

Ukrasna paprika pripada rodu Capsicum iz porodice Solanaceae (pomoćnice). Uzgajamo ih kao lončanice u stanu, na stepeništu, prozorskoj polici ili na nekom drugom primjerenom mjestu. Ukrasna je paprika dobra, zdrava i lijepa ukrasna biljka. Sve su vrste i sorte jestive. Okus je najbolji kod vrlo zrelih plodova, a pikantnost ovisi o pojedinoj sorti.

Ako lončići s biljkama stoje na presuhom ili pretoplom mjestu, plodovi će se brzo izobličiti i posušiti. Zato lončiće treba držati na hladnijem mjestu i pobrinuti se da zemlja bude uvijek jednakomjerno vlažna. Paprike svakih četrnaest dana prihranjujemo ekološkim sredstvom za poticanje rasta na osnovi morskih algi Bio Plantella Vrt. Ukrasna je paprika jednogodišnja biljka koja, nakon završene sezone rasta, propadne.


Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)