if (ICL_LANGUAGE_CODE=='hr') { };
Sadnja balkonskih biljaka u posude, balkonska korita i lonce, zadatak je koji se obavlja u rano proljeće. Želimo li biti zadovoljni i odabrati najljepše balkonske biljke, moramo se dobro pripremiti.
Provjerimo, imamo li dovoljno velika korita, kantu za zalijevanje i krenite u kupnju pažljivo odabranih balkonskih biljaka, kvalitetnog supstrata i odgovarajućeg gnojiva.
Većina biljaka voli sunce. Možemo postaviti ljubiteljice sunca i na položaj gdje ima manje sunčevih zraka ali tada će manje cvjetati. Biljke koje vole sjenovite položaje postavljene na sunčane pozicije lako će dobiti ožegotine i tako propadaju.
Radi jednostavnijeg kombiniranja, svaku odabranu biljku možemo svrstati u jednu od 3 kategorije dizajna sadnje: vodeće biljke, biljke za strukturu mogu biti lisnate, travnate ili viseće biljke. Uz pravu kombinaciju sve tri, svaka sadnja će biti uspješna.
Svake godine upoznajemo nove biljke i nove sorte biljaka za balkone i kombinacije istih. Ipak, mnogi su još uvijek vjerni klasici i isprobanoj kombinaciji biljaka. Jednostavno rješenje je odabrati trajnu poznatu biljku za vodeću biljku i dodati joj novu biljku kao susjeda.
Lisnati nasadi su zahvalna kombinacija jer nije potrebno uklanjati cvijeće, ništa ne otpada, brzo se obraste i pravilnim izbor postižemo efekt šarenila. Odlične biljke za lisnate kombinacije su ukrasne koprive, slatki krumpir- ukrasni batat, tradescan, djetelina, trava, origano, kadulja.
S balkonskim biljkama jednostavno kombiniramo sobne biljke kao što su tradeskancije,kaladiji, hipoest, difenbahija, kale i paprati koje će biti lijepe u sjenovitom prostoru ili dracane i kroton koje kombiniramo za sunčane pozicije.
Mogu se saditi u kombinaciji ili jednostavno staviti u posudi između ostalih biljaka. U tom slučaju, oprezno zalijevajte i gnojite biljke u posudi.
Vodeće biljke su zvijezde posude. Imaju zanimljivu strukturu, zanimljive velike, dramatične cvjetove, plodove ili listove. Njihov zadatak je da nam skrenu pažnju da pogledamo cijelu posađenu kombinaciju. To su uspravne biljke, trave, penjačice, pelargonije, kadulja, Kineski cimet , žele, margerita, lavanda, vanilija, gavran, kopriva
Biljke za strukturu su potpora vodećim biljkama. Koristimo nekoliko istih biljaka ili izaberemo nekoliko različitih kako bismo oblikovali skladnu kombinaciju s bojama, strukturom rasta i lišćem. To su biljke koje pokrivaju korito, kompaktne biljke, vodenike, karanfil, neven, gazanija, osteospermum …
Viseće biljke lijepo skrivaju manje atraktivne posude, romantično ispunjavaju prostor pod stabljikama uspravnijih biljaka i povezuju kombinaciju u cjelinu. To su biljke koje rastu u produžetku korita ukrasni batat, bršljani, begonije, bolivijska i zmajeva krila,slak, dihondra, milijun zvona,bambus …
Mi biramo ukrasnu posudu, lonac, korito u obliku i stilu koji najbolje odgovaraju našoj kući ili stanu i okolici.
Prirodni materijali djeluju lijepo i domaće, u pravilu se ne pregrijavaju i dobri su za biljke. To su glinene, pletene, drvene, kamene posude.
Plastične posude bolje drže vodu, ali nisu toliko ugodne za biljke.
2. Drenažni materijal poput glinenih kuglica, komadića keramike ili šljunka treba postaviti na dnu spremnika.
3. Položite fil od vune preko sloja drenaže. Zatim napunite spremnik kvalitetnim supstratom. Biljke se prvo raspoređuju prema mjestu na kojem će rasti u posudi, a tek potom se sadi, prvo u pozadini, zatim naprijed, prvo veće i manje između njih.
4. Na kraju, sve praznine između biljaka napunite zemljom, lagano pritisnite biljke i zalijte ih.
Tlo je ključno za zdrav razvoj i rast biljaka.
Tri ključne uloge supstrata su:
Za balkonske biljke izberemo 5-komponentnu zemlju za balkonske biljke Plantella Balkonia.
Gnojivo se može dodati u vodu za zalijevanje ili prskanjem lišća.
Redovita gnojidba tekućim gnojivom za balkonske biljke Plantella Cvet s dodatkom 11 vitamina, morskim algama i aktivatorima cvatnje podržava se bujno i dugo cvjetanje.
Prijavite se na naš newsletter!