Božićna zvijezda

Kako se približavaju božićni blagdani, vrijeme je da posebno obratimo pažnju na božićnu zvijezdu. Iako je često simbol božićnog razdoblja, ova prekrasna biljka ima potencijal razveseljavati nas tijekom cijele godine, pod uvjetom da joj pružimo pravilnu njegu i pažnju. Njezini šareni vrhunski listovi ne samo da unose prazničnu atmosferu u naš dom, već nam pružaju i radost i ljepotu, čak i kada prođe sezona blagdana. Stoga, otkrijmo kako očuvati njezin sjaj i svježinu, čineći je trajnim izvorom veselja i uživanja kroz sve mjesece u godini.

Božićnu zvijezdu kao dekorativnu biljku koristili su već meksički Indijanci za ukrašavanje svojih svetišta, a kod nas se uzgaja u tu svrhu od Drugog svjetskog rata, kada su vrtlari počeli uzgajati biljke prilagođene uvjetima u stanu. Danas je ova prekrasna ljepotica crvenih cvjetova nezaobilazna tijekom novogodišnjih blagdana, a ako je pravilno tretiramo, može ostati s nama i nakon što prođu praznici.

Biljka je prilično osjetljiva

Božićna zvijezda zapravo ima male cvjetove koji sami po sebi nemaju posebnu dekorativnu vrijednost. Uzgaja se zbog svojih lijepo obojenih vršnih listova, koji su kod originalnih biljaka crveni, dok su moderni vrtlari uspjeli uzgojiti primjerke u raznim drugim bojama i nijansama.

S obzirom na to da je riječ o biljci koja cvjeta tijekom dugih noći i kratkih dana, postižemo cvatnju u željenom trenutku pomoću zamračivanja. Samo će tako i starija božićna zvijezda, koju smo sačuvali iz prošle godine, procvjetati oko Božića.

Ova biljka, koja potječe iz Meksika, u svojoj divljoj formi može narasti do visine od čak četiri metra. No, ono što često ne znamo jest da crveni “cvjetovi” nisu pravi cvjetovi, već lišće koje okružuje sitne cvjetove u središtu. Moderni uzgajivači su, kroz uspješnu selekciju, razvili različite sorte božićne zvijezde u raznim bojama, uključujući bijelu, ružičastu, pa čak i zelenu.

Uspješna njega božićne zvijezde ovisi i o tome gdje smo je kupili i kako smo je donijeli kući. Biljka je izrazito osjetljiva na hladnoću te se može prehladiti čak i na kratkom putovanju od grijane trgovine ili vrtnog centra do automobila. Stoga je važno da je prilikom kupovine dobro zaštitimo papirom za zamatanje ili tankom tkaninom. Kod kuće je smjestite na mjesto s temperaturom od barem 15ᵒ C i dovoljno svjetla; najbolje je postaviti je na prozorsku dasku, ali izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost. Zalijevajte je barem dva puta tjedno i povremeno je prskajte odstajalom vodom.

Da bude savršena u pravo vrijeme …

Kada biljka uvene i otpadnu joj listovi, što se obično događa u veljači, trebate je orezati i početi je prihranjivati. Jednom tjedno dodajte gnojivo za cvjetajuće biljke Plantella Cvet, koje zahvaljujući morskim algama pozitivno utječe na razvoj cvjetnih izdanaka. Početkom svibnja presadite biljku u nešto veći lonac, koristeći kvalitetno tlo Plantella Balkonia. Tada je možete premjestiti na otvoreno, pod nadstrešnicu ili u polusjenu, uz redovito zalijevanje i prihranjivanje. U listopadu počnite smanjivati osvjetljenje; prekrijte je tankim pokrovom rano poslijepodne i ostavite tako 14 sati dnevno. Postupak ponovite sljedećih osam tjedana. U tom će razdoblju listovi dobiti boju, a biljka će procvjetati u pravo vrijeme, tj. u prosincu.

Tijekom ljeta obratite posebnu pažnju na štetočine poput štitastih moljaca, koji se na visokim temperaturama vrlo brzo razmnožavaju, a mogu prouzročiti štetu i zimi. Stoga redovito pregledavajte božićnu zvijezdu, a Bio Plantella Žute ljepljive ploče mogu vam pomoći identificirati štetočine i upozoriti na njih. Ako primijetite problem, temeljito poprskajte biljku prirodnim sprejem na bazi timijana i kleka, Bio Plantella Thymi.

Autor: Ivanka Leko


Svi naši proizvodi su rezultat dugogodišnjeg znanja, provjerenih istraživanja i tehnoloških inovacija priznatog slovenskog proizvođača Unichem. Budući da smo na njih iznimno ponosni, označili smo ih s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.