Crvi – napasnici na voćkama

Na svoja stabla jabuke, kruške, šljive, trešnje, marelice, veoma smo ponosni i brižno ih njegujemo. Ako strahujemo, da bi mogle sve te voćke biti crvljive, trudimo se to izbjeći i spriječavamo napad štetnika. Štete spriječavamo  na ekološki način sa sredstvima za ekološko vrtlarenje Bio Plantella.

Osjetljivost trešnje

Trešnjina je muha vjerojatno najčešći štetnik u voćnjaku kod nas. Poteškoće uzrokuju njene ličinke, osobito kada ih nađemo u zrelim trešnjama koje smo upravo nabrali. Iako su oštećenja vidljiva tek u ljetnom razdoblju, štetnik je aktivan već u fazi kada mladi plodovi dobivaju žutu boju. Naime, tada voćne muhe polažu jajašca u plodove. Odrasli se primjerci razviju iz ličinki  koje su prezimile i koje počnu letjeti u svibnju. Trešnjina je muha najopasnija za kasne sorte. U jednom se plodu može nalaziti više jajašca, ali će najčešće ostati samo jedan crvić. On se hrani mesom ploda koje oštećuje i onečišćuje. Napadnuti plodovi podložni su kvarenju. Trešnje u proljeće cvatu vrlo rano pa su stoga izložene brojnim opasnostima poput smrzavanja uslijed pada temperature, osobito noćnih. Tada se cvjetovi smrznu i do zametanja plodova ne dođe. Još će veća šteta nastati ako je tijekom cvatnje vlažno vrijeme. Tada će se na cvjetovima razviti gljivična bolest monilja radi koje cvjetovi istrunu.

Od ove muhe najviše stradavaju kasnije sorte trešanja, one debelog mesa, popularno zvane hruštevi, dok su rane sorte pošteđene.

Kako spriječiti crvljivost

No, ima načina da se plodovi trešanja zaštite od trešnjine muhe i njenih ličinki, malih crvića. To su Bio Plantella Žute ljepljive ploče koje objesimo po obodu krošnje stabla sa svih strana osim sjeverne. Već prije dosta vremena znanstvenici su utvrdili da određena nijansa žute boje privlači velik broj letećih insekata.

  • Ploče su premazane posebnim ljepilom pa se krilati insekti, privučeni bojom, na njih zalijepe.
  • Ploče nam omogućuju preciznu kontrolu rane pojave štetnika na našim trešnjama, ali ne samo na njima, već općenito u voćnjacima, nasadima povrća i ukrasnog bilja te u maslinicima.
  • Pločama ćemo najranije utvrditi pojavu muha, odraslih oblika štetnika, kako bi se pravodobno moglo reagirati primjenom zaštite.
  • Ljepljivim pločama možemo spriječiti i veće napade štetnika njihovim mehaničkim uništavanjem, suzbijajući ih za čovjeka i okoliš prihvatljivim i neopasnim metodama.

Da bi mehanički uništili trešnjinu muhu, na stablo trebamo postaviti veći broj ploča. Na stablo srednje veličine objesimo 5-10 velikih ploča. Na tržištu se Bio Plantella Žute ljepljive ploče pojavljuju u 2 dimenzije: velike i male ploče u obliki leptirića, u pakiranjima od 10 komada. Prema veličini voćke, odnosno krošnje ili površine nasada, koriste se velike ploče, dok se male pločice u obliku leptirića koriste za lončanice.

Pakiranje velikih ploča sadrži i žice kojima se vješaju po voćkama ili na armaturu u nasadu. Ploče treba objesiti na trešnjina stabla neposredno po zavr šetku cvatnje. Prema kraju branja preporuča se odstranjivanje žutih ljepljivih ploča jer bi se na njih mogli uloviti i organizmi koji parazitiraju jajašca i ličinke trešnjine muhe.

Spriječimo jabučne savijače u svom voćnjaku

Štete na jabukama, kruškama, dunjama i orasima izaziva jedan vrlo neugodan i jako rasprostranjen štetnik – jabučni savijač. Ovaj štetnik ponekad napada i plodove drugih voćaka poput bresaka, marelica, šljiva i trešanja. Uzročnik je crvljivosti jabuka i drugih voćaka, jer njegove gusjenice žive i hrane se u plodu, izgrizajući meso ploda i sjemenke, a kad plodova nema, mogu se hraniti i listovima.

Hodnik koji buši gusjenica savijača u plodu ispunjen je njenim izmetom, zbog čega to nazivamo crvljivost. Njegova odrasla gusjenica najčešće je ružičaste boje sa smeđom glavom, a naraste najviše do 15-20 mm. Boja gusjenice se mijenja prema biljci domaćinu, pa je, na primjer, u jabuci ružičasta, a u kruški blijedo žuta. Leptir jabučnog savijača je tamnosive boje, prednjih krila sa svijetlim i tamnim poprečnim prugama i tijela dužine 7-9 mm. Malo ih je teže uočiti jer su to kukci sumraka, lete nešto prije zalaska sunca predvečer i ujutro, neposredno pred izlaska sunca. Crvljivi plodovi često otpadaju prije nego li dozriju.

Protiv jabučnog savijača treba provesti najmanje 3 – 4 prskanja, ponekad i više, ovisno o letu leptira. Prvo prskanje treba provesti krajem svibnja ili početkom lipnja, drugo prskanje krajem druge dekade lipnja i treće početkom srpnja. Pravi termin prskanja može se točno utvrditi praćenjem leta leptira i koristeći ono što nam se danas na tržištu nudi. To su Bio Plantella Žute ljepljive ploče i Bio Plantella ljepljiva traka.

Osim za dijagnostiku pojave savijača, vješanjem po stablima jabuka određenog broja žutih ljepljivih ploča, može se čak i potpuno izbjeći potreba za prskanjem ili smanjiti broj prskanja, a jabuke ipak neće biti crvljive. Ploče se postavljaju na stabla krajem svibnja ili početkom lipnja, za dijagnostiku manje, a za suzbijanje u većem broju. Ljepljive trake stavljaju se po deblu pred izlazak gusjenice iz plodova i kukuljenje. Kod masovnog leta leptira mora se pristupiti suzbijanju, pa ćemo za prskanje koristiti Bio Plantella Flora Kenyatox Verde. Kod ranih sorti jabuka treba pripaziti i strogo se pridržavati propisanih karenci.