Treba li vam pomoć?
Kako će pelargonije i surfinije zadržati živopisne boje i bujno cvjetanje?
Pelargonije i surfinije ubrajaju se među najpopularnije balkonske biljake, ali upravo zbog njihove široke rasprostranjenosti osjetljive su na napade mnogih bolesti i štetočina. Kako bi ove prekrasne biljke rodile bujnim cvjetovima i očarale naše balkone, važno je posvetiti im odgovarajuću njegu. U ovom članku saznat ćete na što posebno trebamo obratiti pažnju kod njege pelargonija i surfinija te kako se nositi s uobičajenim problemima s kojima se možemo susresti.
S pravilnom njegom osigurat ćemo da nam pelargonije i surfinije uzvrate svojom šarenilom, obilnim cvjetanjem za ukrašavanje naših vanjskih prostora.
Pelargonije i surfinije vole sunce
Surfinije i pelargonije najbolje uspijevaju na južnoj strani, gdje je sunčano i toplo. Važno je zalijevati ih ujutro, jer se tako biljke brže osuše i smanjujemo mogućnost razvoja bolesti. Redovito pregledavanje biljaka je ključno, jer nam omogućuje rano otkrivanje mogućih bolesti i štetočina. Uklanjanje ocvalih cvjetova također je važno, jer potiče daljnje cvjetanje i sprječava da biljke usmjeravaju energiju na stvaranje sjemena.
Pelargonije potječu iz južne Afrike i prilagođene su visokim temperaturama i sušnim uvjetima. Stoga je važno da ih ne zalijevate prečesto. Pretjerano zalijevanje može uzrokovati truljenje korijena i druge probleme, pa je potrebno biljke zalijevati umjereno, kada je gornji sloj zemlje već pomalo suh. Pravilno zalijevanje održat će pelargonije zdravima i bujno cvjetajućima.
Tijekom rasta dolazi do slijeganja zemlje, a biljke također svojim korijenjem u potpunosti prerastu supstrat. Balkonske biljke bit će krajem ljeta zahvalne za tanak sloj nove svježe kvalitetne zemlje Plantella Balkonia.
Bolesti pelargonija i surfinija
Korijenova trulež najčešća je bolest pelargonija i surfinija, a pojavljuje se uglavnom zbog prekomjernog zalijevanja. Posljedice su odumiranje i žućenje listova, a kod jakog napada biljka prestaje rasti i na kraju propada.
Vrlo česta bolest pelargonija i surfinija je siva plijesan. Najviše problema uzrokuje u kišnim godinama, a pojavljuje se na uvelim cvjetovima koji ne otpadaju, već se lijepe na vlažne listove biljke. Problem sprječavamo redovitim uklanjanjem ocvalih dijelova, a u slučaju napada, biljke prskamo odgovarajućim pripravkom protiv sive plijesni.
Probleme možemo imati i s plutavošću na pelargonijama, koja se javlja prvenstveno zbog prevelikih temperaturnih razlika između dnevne i noćne temperature te zalijevanja hladnom vodom po listovima biljke. Stoga je preporučljivo pelargonije zalijevati ujutro, dok su biljke još hladne.
Važno je redovito uklanjati napadnute listove i cvjetove. Kako bismo smanjili infekciju bolestima, jačamo balkonske ljepotice redovitim tjednim prskanjem prirodnim sredstvom na bazi poljske preslice, Bio Plantella Natur.
Plutavost se manifestira kao male, plikaste izrasline na donjoj strani listova koje mogu postati smeđe i tvrde.
Ove izrasline su rezultat prekomjernog nakupljanja vode u biljnim stanicama, što dovodi do njihovog pucanja.
Štetnici pelargonija i surfinija
Na balkonskim ljepoticama grinje se pojavljuju tijekom velikih ljetnih vrućina, osobito ako imamo posude na prozorskoj polici gdje je sunce jako. Grinjama odgovaraju sunčana i zaštićena mjesta. Možemo ih primijetiti na donjoj strani listova, listovi gube zelenu boju i izgledaju isisano.
Grinje su štetnici veličine svega pola mm. Boja tijela je žućkasta do zelenkasta, golim okom gotovo nevidljiva. Grinje sišu sok iz listova i uzrokuju promjenu boje.
Napadnuta biljka više ne raste tako bujno, a cvjetanje se smanjuje.
Na pelargonijama se također pojavljuju uši, a nanose štetu zbog isisavanja soka i prenošenja virusa.
Neke vrste ušiju luče i mednu rosu na koju se naseljava gljiva čađavica, zbog čega napadnute biljke često potamne.
Uši uništavamo prskanjem prirodnim sredstvom Bio Plantella Kenyatox Verde. Sadrži potpuno prirodni piretrin i djeluje kontaktno, što znači da moramo prskati izravno po štetnicima.
Postavljamo Bio Plantella žute ljepljive pločice u nekoliko posuda kako bismo štetnike što prije primijetili.
Balkonske ljepotice zahtijevaju redovito prihranjivanje. U vrućim danima, kada balkonske biljke gotovo svakodnevno zalijevamo, time ispiramo hranjive tvari iz tla, koje su nužne za redovit i bogat razvoj cvjetnih pupova. Za obilno cvjetanje naših cvjetajućih ljepotica ključno je redovito prihranjivanje visokokvalitetnim tekućim gnojivom za cvjetajuće biljke Plantella Cvet. Gnojivo je na bazi morskih algi i vitamina i sadrži optimalnu kombinaciju svih makro i mikrohranjiva.
Za pelargonije i surfinije koristimo specijalizirano tekuće gnojivo Plantella Specijalno tekuće gnojivo za pelargonije i Plantella Specijalno tekuće gnojivo za surfinije, koje ima prilagođen sastav hranjivih tvari i mikroelemenata za ove dvije zahtjevnije vrste ukrasnih biljaka. Gnojivo se razrjeđuje u vodi i koristi za zalijevanje biljaka svaki tjedan od početka proljeća do kasne jeseni. Za milijon zvončića i surfinija također dodajemo Plantella tekuće željezo.
S Plantellom do bogatih balkonskih sadnji
Svi naši proizvodi su rezultat dugogodišnjeg znanja, provjerenih istraživanja i tehnoloških inovacija priznatog slovenskog proizvođača Unichem. Budući da smo na njih iznimno ponosni, označili smo ih s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.