Kako do plodnog tla u povrtnjaku?

Prije nego što započnemo s uzgojem povrća, moramo znati kakvo je tlo. Važno je prepoznati koliko je tlo grudasto, zrnasto i propusno za zrak i vodu te koliki je u njemu udio humusa i hranjivih tvari.

Karakteristike tla:

  • Struktura tla pokazuje nam na koji su način djelići tla međusobno povezani i kakva je njihova stabilnost. Komadići tla međusobno se povezuju u veće ili manje strukturne skupove ili agregate. Te nakupine dijelova tla mogu biti mineralnog ili organskog podrijetla i one su posljedica djelovanja raznih mikroorganizama u tlu.
  • Tekstura tla pokazuje iz koliko velikih dijelova je tlo sastavljeno. Tekstura utječe na vodeno-zračni režim tla i određuje fizikalne, kemijske i biološke procese u njemu. Određujemo je pomoću prstiju kad je tlo srednje vlažno.
  • Poroznost ili rupičastost tla je postotak pora u tlu u kojima se zadržavaju voda i zrak. Porozno je tlo preocjedito i u njega kiša lako prodire. Kod takvog tla u dubinu prodire previše vode i tamo se nakuplja.
  • Zrak u tlu je važan za rast biljaka. Za disanje korijenja i mikroorganizama, a i kod truljenja organskih tvari, troši se kisik i oslobađa ugljični dioksid, zato je udio kisika u tlu uvijek nešto manji u odnosu na okolni zrak (petnaest do dvadeset posto). U manje prozračnim tlima taj se nedostatak pokazuje na razne načine: otežan je rast korijenja, biljke venu iako je tlo dovoljno vlažno, a pogođene su i mikroflora i fauna u tlu.

Kad tlo ima sve karakteristike (fizikalne, kemijske i biološke) koje omogućavaju i potiču rast biljaka, ono je pogodno. Glavni cilj pri obradi takvog tla mora biti očuvanje i obnavljanje njegove rodnosti. Tlo je osjetljiv sustav, može se oslabiti ili poboljšati, ali se ne može zamijeniti.

Organska gnojiva i njihove prednosti

Biljke pretežiti dio hranjiva crpe iz tla. Tih tvari u tlu ipak nema u neograničenim količinama pa ih moramo dodavati u obliku gnojiva.

Redovnom primjenom organskih gnojiva kao što je Plantella Organik, oblikuju se pore koje su važne pri opskrbi tla vodom i zrakom, a istovremeno su i skladišta hranjivih tvari. Zato se kaže da je površinski sloj zemlje do dubine od 20-30 cm aktivan, živi sloj i zahtjeva redovitu opskrbu, odnosno dodavanje organskih gnojiva. Organska komponenta u gnojivu poboljšava karakteristike i prozračnost tla, a istovremeno povećava sposobnost tla za zadržavanje vode.

Dodatak organske tvari pjeskovitom tlu omogućava bolji vodeni kapacitet, a komadići pijeska zajedno s organskom tvari tvore grudastu strukturu. U glinastim ili zbijenim tlima pomoću organskog gnojiva povećavamo prostor među česticama zemlje kroz koji iz tla istječe dio suvišne tekućine.

Tako korijenju omogućavamo pristup kisiku i stvaramo životni prostor za normalan rast i razvoj biljaka.

Biljke koje rastu u tlima opskrbljenim organskim gnojivima imaju zdrav i gusto razgranat korijenov sustav. Rezultati na pokusnim poljima pokazali su da takve biljke imaju više zdravog lišća, da su otpornije na bolesti, a bolja je i kakvoća uroda.

Organska gnojidba osnovna je radnja za plodno tlo vašeg povrtnjaka!

Svi naši proizvodi su rezultat dugogodišnjeg znanja, provjerenih istraživanja i tehnoloških inovacija priznatog slovenskog proizvođača Unichem. Budući da smo na njih iznimno ponosni, označili smo ih s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.


Želite još više PLANTELLA savjeta za vrtlarenje?

Prijavite se na naš newsletter!
Redovno primajte praktične savjete za uređivanje vašeg vrta.
Inspirirajte se našim prijedlozima za vrtlarenje.
Provjerite našu ponudu proizvoda.