Pravo vrijeme za rezanje i prvo prskanje

U vrtovima danas sadimo  širok izbor  voćaka. Raznolikost voćnih vrsta oduševljava nas tijekom cijele godine svojom formom, cvatnjom  i ukusnim plodovima. Svaka vrsta, međutim, ima svoje specifičnosti i zahtjeve prema rezidbi  tijekom godine. Potrebno je odrediti  pravo vrijeme za prskanje, što će značajno smanjiti problem štetnika i bolesti u vašem voćnjaku.

Prskanje bakrom dobro je obaviti nakon rezidbe, jer se tako dezinficiraju rane. Također je dobro s bakrom dezinficirati sve alate (pile, škare) kako  bi spriječili  mogući prijenos bolesti sa biljke na  biljku.

Važna je pravilna rezidba u pravo vrijeme  a voćke će nam se zahvaliti za naš trud tijekom godine obilnom cvatnjom i bogatim prinosom.

Prvo prskanje

Sada je vrijeme za prvo prskanje. Time se značajno smanjuju štete od bolesti i štetnika tijekom sezone. Štetočine predstavljaju veliku opasnost za sve biljke u našem vrtu. Uništavaju usjeve, prenose bolesti i iscrpe biljke. Mnogi štetnici, njihove ličinke i jaja prezime na drveću, grmlju i drugim drvenastim biljkama u našem vrtu. Skrivaju se u kori debla, grana. Svaki procjep može biti utočište za štetnike. Kako bismo spriječili oštećenja i za jačanje biljaka prskajte bakrenim sredstvom Bio Plantella Bakar.

Prskanje obavljamo u  dobro zaštićenoj odjeći, sa zaštitnim naočalama, maskom na dišnim putevima i rukavicama.

Što koristimo za prvo prskanje i kada?

Prskamo  voćke, bobičasto voće i ukrasno bilje. Poprskati treba bar 2 puta bakrenim sredstvom protiv gljivičnih i bakterijskih bolesti.

Bio Plantella Bakar je visoko koncentrirani bakreni (Cu) pripravak, pa je izvrstan za prskanje lišća voćaka  i drugih kultura . Poboljšava prirodnu otpornost, fotosintezu i prihvaćanje hranjivih tvari u biljku. Biljke su tako zdravije i bolje rađaju.

Ne treba nam FFS kartica za kupnju.

Na što treba obratiti pažnju pri prskanju voćaka i bobičastog voća

Kada je pravo vrijeme za prskanje, moramo sami utvrditi redovitim svakodnevnim pregledom stabala. Ponekad imamo blagu zimu i pupoljci se ubrzo počnu bubriti  i obrnuto, u dugoj i hladnoj zimi jednostavno počekamo za prskanje. Tako pratimo prirodne procese i prilagođavamo im se za najbolju zaštitu naših biljaka.

  • U vrijeme prskanja temperatura mora biti iznad 5°C, ali i  najmanje 6 sati nakon prskanja.
  • Biramo dan bez vjetra i jakog sunca. Naravno, nakon prskanja ne bi smjela padati kiša, inače prskanje treba jednostavno ponoviti kada su vremenski uvjeti povoljni.
  • Prskanje će biti najučinkovitije u fazi kada se pupoljci počnu bubriti.
  • Ako je moguće, ponovite prskanje za 7-14 dana.
  • Pazite da prskate samo do stadija mišjih uši. Inače možemo oštetiti mladi prirast.

Svi naši proizvodi su rezultat dugogodišnjeg znanja, provjerenih istraživanja i tehnoloških inovacija priznatog slovenskog proizvođača Unichem. Budući da smo na njih iznimno ponosni, označili smo ih s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.

Želite još više PLANTELLA savjeta za vrtlarenje?

Prijavite se na naš newsletter!
Redovno primajte praktične savjete za uređivanje vašeg vrta.
Inspirirajte se našim prijedlozima za vrtlarenje.
Provjerite našu ponudu proizvoda.