Učinkoviti načini za prirodno suzbijanje lisnih uši

Lisne uši su najčešći štetnici  s kojima se vrtlari često susreću, a posebno ove godine zbog relativno blage zime. Budući da uši predstavljaju stalnu prijetnju tijekom vegetacijske sezone, važno je razumjeti ih bolje i znati kako se učinkovito boriti protiv njih. Ovi,mali insekti koji sišu biljne sokove, mogu brzo napasti vaše biljke i uzrokovati štetu, što dovodi do smanjenog rasta i lošijeg izgleda biljaka u vašem  vrtu. Međutim, postoji nekoliko načina kako se učinkovito boriti protiv ušiju na biljkama, a da se ne poseže za štetnim kemikalijama.

Uši uzrokuju veliku štetu

Lisne uši su svejedi, sitni, nježni insekti, dugi od 1,5 do 5 mm i različitih boja. Rasprostranjene su svuda, a njihova brojnost je obično manja na većim nadmorskim visinama. Neposrednu štetu uzrokuju sisanjem biljnih sokova te izlučivanjem medne rose (koja privlači mrave), na koju se naseljavaju gljivice čađavice, koje dodatno pogoršavaju izgled biljaka. Napadnuti listovi povrća se uvijaju, žute i suše. Posrednu štetu uzrokuju prenošenjem brojnih opasnih virusnih uzročnika bolesti. Na razvoj lisnih uši povoljno utječu suho i toplo vrijeme, dok im visoke temperature iznad 35°C nisu povoljne za razmnožavanje.

Najčešće u vrtovima nailazimo na sivu breskvinu uš (Myzus persicae), krvavu uš (Eriosoma lanigerum), jabukinu pepeljastu uš (Dysaphis plantaginea), veliku krumpirovu uš (Macrosiphum euphorbiae), zelenu krumpirovu uš (Aulacorthum solani), pepeljastu kupusovu uš (Brevicoryne brassicae), pamukovu uš (Aphis gossypii), crnu grahovu uš (Aphis fabae) i mnoge druge. Među čestim vrstama su i salatna korijenska uš (Pemphigus bursarius), koja naseljava korijenje endivije, salate, radiča i drugih biljaka.

Razvojni ciklus crne grahove uši

Jedna od najraširenijih i najpoznatijih vrsta je crna grahova uš.

Ova uš napada brojne povrtnice, uključujući grah, grašak, mrkvu, krumpir i druge. Razvojni ciklus ove uši obično uključuje prezimljavanje u stadiju zimskog jajašca na raznim domaćinima.

U proljeće se izlegu temeljne generacije koje formiraju prve kolonije bezkrilatih uši. Krilate generacije se razvijaju pri temperaturama iznad 15°C i prelijeću na ljetnog domaćina. Na ljetnim domaćinima se izmjenjuju generacije bez i sa krilima, a pod povoljnim uvjetima crna grahova uš može u jednoj godini stvoriti i do 19 generacija.

Uši napadaju i kupusnjače

U posljednjih nekoliko godina proizvodnju kupusnjača prate nešto promijenjeni uvjeti uzgoja (duža razdoblja visokih temperatura, oluje, blage zime,…). Kao posljedica toga, u proizvodnji kupusnjača često imamo probleme s pepeljastom kupusovom uši (Brevicoryne brassicae).

Pepeljasta kupusova uš pojavljuje se na kupusnjačama već u klijalištu ili ubrzo nakon presađivanja.

Na početku ih nalazimo u centralnim listovima, koji su obično žuto do ljubičasto obojeni. Listovi na kojima uši sišu sokove deformiraju se, žute i suše, biljke zaostaju u rastu i propadaju. Uz to, ova uš prenosi i neke viruse.

Uši su obavijene voštanim prahom, što otežava njihovo suzbijanje, a godišnje ima do 10 generacija.

Učinkoviti načini za suzbijanje lisnih uši

Za smanjenje problema s ušima preporuča se uklanjanje korova i ostalih potencijalnih domaćina. Osim toga, u prirodi možemo naći brojne vrste grabežljivaca i parazitoida koji se hrane lisnim ušima. Pravilnom upotrebom fitofarmaceutskih sredstava možemo održavati ravnotežu između štetočina i korisnih organizama. Ako korisni organizmi ne uspiju zadržati populaciju lisnih uši ispod praga štetnosti, možemo posegnuti za upotrebom registriranih insekticida.

Za praćenje pojave lisnih uši preporučujemo redovite vizualne preglede biljaka i upotrebu Bio Plantella Žutih ljepljivih ploča.

Mlade izboje povrtnica i ukrasnih biljaka, posebno ruža, vrlo rado napadaju lisne uši koje sišu sok i iscrpljuju mladu biljku. Protiv štetočina ćemo biti učinkoviti s ekološkim pripravcima na bazi prirodnog piretrina Bio Plantella Flora Kenyatox Verde, koji je već pripremljen u spreju i namijenjen suzbijanju uši u ukrasnom vrtu.

Bio Plantella Thymi je učinkovito 100% prirodno sredstvo iz timijana i smreke protiv: grinja, uši, tripsa, resičara, gusjenica i drugih mekokožnih insekata.

Protiv lisnih uši, resičara, bijelih mušica, kupusne bijele mušice i moljca te letećih štetočina, kao što su: trešnjina muha, mrkvina i lukova muha, koristimo Bio Plantella Žute ljepljive ploče. Kod visokih povrtnica (rajčica, krastavci…) ih postavljamo iznad vrha biljaka, a kod nižih povrtnica oko 30 cm iznad biljaka. Protiv trešnjine muhe ih objesimo u krošnju 8-10 žutih ljepljivih ploča neposredno prije nego plodovi počnu mijenjati boju iz zelene u žutu.

Uši također u voćnjaku

U voćnjaku se uši pojavljuju kao jedna od najčešćih i najtvrdokornijih štetočina koje mogu negativno utjecati na zdravlje i prinos voćaka. Zbog uši primjećujemo zastoje u rastu i uništenje mladih izboja. Pojavljuju se tijekom cijele vegetacijske sezone, jer imaju velik broj generacija godišnje.

Uši prenose i mravi. Njih zaustavljamo s Bio Plantella ljepljivom trakom, koju nalijepimo oko debla voćaka.

Krvavu uš često zamjenjujemo za gljivičnu infekciju. Ove uši pojavljuju se u proljeće i na početku ljeta u obliku pamučnih pahuljica na ranama na izbojcima i granama voćaka. U bijelim pahuljicama skrivaju se smeđe-crvene uši. Ako ih zgnječimo, iscuri crveni sok. Krvava uš ima godišnje 8-10 generacija.

Hranjiva su od iznimne važnosti

Na početku vegetacijske sezone potrebno je osigurati kvalitetno gnojenje organskim gnojivom Plantella Organik, kojim osiguravamo voćkama hranjive tvari za pravilan rast i razvoj. Za dobre i sočne plodove voćaka, gnojimo ih sa Plantella voćarskim gnojivom. Gnojidbu obavljamo do kraja svibnja, početak lipnja, prije početka ljetnih vrućina.

Svi naši proizvodi su rezultat dugogodišnjeg znanja, provjerenih istraživanja i tehnoloških inovacija priznatog slovenskog proizvođača Unichem. Budući da smo na njih iznimno ponosni, označili smo ih s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.