Treba li vam pomoć?
Kalendar vrtlarenja: kolovoz.
Sjetveni kalendar temelji se na polazištima Marije Thun i nadograđuje ih Plantellinim savjetima za vrtlarenje za svaki dan posebno. Na temelju ovih stručnih proračuna može predvidjeti povoljan dan za rad s biljkama.
Povrtnjak:
- Prva polovica kolovoza pravo je vrijeme za sadnju kineskog kupusa. To je specifično jesensko povrće koje uživa u hladnijim jutrima i toplim, sunčanim danima. Prilikom sadnje prihranite organskim gnojivom Bio Plantella Nutrivit Univerzal. Dostupne su i hibridne sorte koje bolje podnose visoke temperature.
- Prilikom vađenja krumpira odabiremo samo lijepe i zaista zdrave gomolje i skladištimo ih u gajbe. Ostatak potrošite što prije. Vadimo ga samo po suhom vremenu a preporuka je da kad kosimo cimu (nadzemni zeleni dio), ostavljamo ga nekoliko dana u zemlji da stvori gomolje lijepe kore.
- Sijemo ili sadimo salatu ili radič, možemo saditi i presadnice cikle.
- Na kupusu (kupus, cvjetača, brokula, kelj, …) pazimo na napada štetnika. Sve gusjenice i veći kornjaši uklanjaju se ručno. Kako bi se spriječio novi napad, sve biljke redovito se prskaju prirodnim proizvodom Bio Plantella Thymi koji sadrži ekstrakte timijana i kleka koji odbijaju štetnike.
- Važno je sve plodovito povrće redovito gnojiti s tekućim kalcijem Bio Plantella kalcij za rajčice. Gnojivo sprječava truljenje plodova. Zalijevati ili prskati svakih 14 dana. Budući da se plijesni ili pjegavost rajčica brzo pojavljuju, važno je tjedno prskanje prirodnim Bio Plantella Vital.
- Zadnje vrijeme je za sijati korijenasto povrće (ciklu, korabu, crnu rotkvicu i naravno rotkvicu.) za jesen. Najbolje ih je sijati u mješoviti usjev, među salate i špinat. Nakon što salate i špinat uberemo, korijenje će imati puno prostora za razvoj početkom jeseni. Za dobar rast korijenju je potrebna vlaga pa se u suši mora zalijevati. Navodnjavanje kap po kap je najbolje jer ne močimo lišće i ne trošimo previše vode. Malč je također dobrodošao jer održava vlagu u tlu i spriječava rast korova. Korijenasto povrće redovito se prihranjuje tekućim gnojivom Bio Plantella Vrt, koje sadrži alge. To znači puno kalija (K) za korijenje, za dobar urod.
- Još uvijek možemo sijati rotkvice i mrkvu dugog, okruglog korijena. Krajem ljeta i u toplom početku jeseni imat ćemo dobru žetvu.
- Crni korijen, mrkva i repa redovito se okopavaju i uklanja se korov. Budući da korijenju treba puno kalija, lako se gnoji tekućim organskim gnojivom Bio Plantella Vrt. Sadrži puno prirodnog kalija i morskih algi koje jačaju imunološki sustav povrća koje tada puno bolje podnosi visoke temperature.
- Zelena salata i špinat gnoje se tekućim organskim gnojivom Bio Plantella Vrt i tako se potiče novi rast. Budući da je gnojivo bogato kalijem i morskim algama, povrće će bolje podnijeti visoke temperature.
- Zbog obilja vlakana u prehrani na prazna mjesta sijte cikoriju, rukolu, endiviju. Sijajte u redove i redovito režite mlado lišće. Kad niknu prvi pravi listovi i visoki su najmanje 5 cm, prihranjuju se organskim gnojivom Bio Plantella Nutrivit Univerzal.
- Vadimo luk. Izvadite zajedno s lišćem i osušite u sjeni da otpadne sva zemlja. Zatim uklonite lišće i luk pospremite na prozračno i suho mjesto.
- Povrće prije ili kasnije procvjeta jer je to dio prirodnog procesa koje uključuje razmnožavanje. Duljina dana ima najveći utjecaj na pojavu cvjetanja. Uz to, na pojavu toga utječu i suša ili stres nedostatka vode, što ubrzava proces. Ostavljamo najjače biljke, jer ćemo tako vrlo lako uzgojiti vlastito sjeme. Biljke za sjeme se njeguju na dan za plod. Prilikom berbe sjemena sakupljamo sjeme sa lisnatog bilja na dan za list, plodovite biljke na dan za plod, korjenasto povrće na dan za korijen a cvjetnice na dan za cvijet.
Voćnjak:
- Radimo ljetnu rezidbu na voćkama. Ne režemo na jednom stablu više grana u jednom danu jer to dovodi do šoka. Rez se vrši tijekom nekoliko tjedana. Uklanjamo vodopije i oblikujemo krošnju.
- Voćke se gnoje gnojivom Plantella voćarskim gnojivom.
- Ako je prognoza kiša, gnojite bobičasto voće organskim organskim gnojivom Bio Plantella Nutrivit za jagode a američke borovnice Bio Plantella Nutrivit za borovnice. Ako nema kiše, tada se voćke, vinova loza i bobičasto voće prihranjuju folijarno, preko lista, za što koristimo tekuće organsko gnojivo Bio Plantella Vita. Uz sve hranjive sastojke, sadrži i aminokiseline koje jačaju imunološki sustav voćnih biljaka u borbi protiv bolesti.
Trava:
- Nisko pokošena trava vrlo brzo požuti i u njoj se pojavljuju korovi. Stoga je u ljetnim mjesecima bolje kositi je na visinu od 4 do 7 cm. S visokim temperaturama rast će se sama usporiti.
- Ako se malo zahladi i bude dovoljno padalina, travu možemo ponovno posijati u kolovozu; inače pričekamo. Za manja prazna mjesta koristimo obloženo sjeme Plantella Contessa. Ptice ga neće pojesti, trava će bolje klijati i ukorijeniti se zbog dodatnih hranjivih tvari.
Sobne biljke:
- Osjetljive sobne biljke treba pomaknuti s prozora na kojem direktno sije vruće ljetno sunce. Preporučuje se da ih postavite zajedno, jer će tako stvoriti vlastitu ugodniju mikroklimu.
- Tijekom ljeta važno je pažljivo pratiti znakove bolesti ili napada štetnika. Ako primijetimo bilo kakve simptome, odmah izoliramo zahvaćenu biljku kako bismo spriječili širenje problema. Za borbu protiv štetnika koristimo Bio Plantella Flora Kenyatox Verde, dok za poboljšanje otpornosti na bolesti primjenjujemo Bio Plantella Natur, prirodni pripravak na bazi njivske preslice.
Balkon i terasa:
- Redovito pregledavamo sve ukrasne biljke. Na izbojcima se pojavljuju uši i gusjenice leptira. Oni se odmah poprskaju prirodnim proizvodom Bio Plantella Flora Kenyatox verde.
- Protiv svih letećih štetnika postavljamo u korita Bio Plantella žute ljepljive pločice u obliku leptira koje svojom bojom privlače insekte, uključujući i štitastog moljca.
- U vrijeme kada očekujemo napad štetnika, prskamo prirodnim proizvodom Bio Plantella Thymi. Sadrži aktivne sastojke iz majčine dušice i smreke te djeluje odbijajuće na štetnike. Prskanje se ponavlja svakih 3-5 dana.
- Da biste potaknuli formiranje cvijeta i produžili cvjetanje, pognojite sve balkonske biljke tekućim gnojivom Plantella Cvet. Morske alge u gnojivu poboljšavaju cvjetanje, jačaju korijen i ubrzavaju odgovor imunološkog sustava na napad bolesti ili štetnika.
- Sve ocvale cvijetove, na balkonskim ljepoticama, ali i na ukrasnnim biljkama, redovito uklanjamo. Na taj način potičemo nastajanje novih cvjetnih pupova a gdje je to moguće i smanjujemo mogućnost gljivične infekcije. Preventivno prskajte preslicom Bio Plantella Natur.
Ukrasni vrt:
- Na ružama uklanjamo ocvale cvjetove kako bismo spriječili pojavu bolesti. Porežite iznad obližnjeg snažnog pupa. Tako će se razviti novi, snažni izbojci.
- Za lijepo i redovito cvjetanje, prihranite ih Plantella specijalnim gnojivom za ruže. Ako nema kiše, gnojivo se jednostavno otopi u vodi i primjeni.
- Biljke se uvijek zalijevaju u hladnije doba dana. Rano ujutro i navečer kad su već ohlađene. Pazite da zalijevate zemlju, a ne lišće, jer to smanjuje mogućnost zaraze bolestima.
Plantella proizvodi koji će vam trebati za uspjeh
Svi naši proizvodi su rezultat dugogodišnjeg znanja, provjerenih istraživanja i tehnoloških inovacija priznatog slovenskog proizvođača Unichem. Budući da smo na njih iznimno ponosni, označili smo ih s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.