Kalendar vrtlarskih radova: listopad 2024.

Sjetveni kalendar temelji se na polazištima Marije Thun i nadograđuje ih Plantellinim savjetima za vrtlarenje za svaki dan posebno. Na temelju ovih stručnih proračuna može predvidjeti povoljan dan za rad s biljkama.

Povrtnjak:

  • Početak listopada zadnji je trenutak za sijanje  ozimih žitarica. Sijemo ozime sorte pšenice, pirea ili raži. Time će se smanjiti vodena i vjetrom izazvana erozija tla i osigurati će se bolji uvjeti za mikroorganizme u tlu.
  • Pravo je vrijeme za sadnju luka. Dobro razrahlite  tlo i pognojite organskim gnojivom Biogrena koja sadrži 22 milijarde mikroorganizama na gram. Luk se sadi na razmaku 30 cm između redova i u redu 10 cm. Kako bi tlo duže bilo toplo, a korijenov sustav bolje razvijen, dodajemo malč slame.
  • Krajem ljeta i početkom jeseni vrijedi iskoristiti vrijeme za uzgoj lisnatog povrća u vrtu, jer tako dobivamo obilje svježeg, raznolikog i šarenog povrća.
  • Jesenska sjetva i sadnja lisnatog povrća dopušta nam tu raznolikost. Istodobno je potrebno osigurati pravilnu gnojidbu i pridržavati se optimalnih rokova. Samo tako možemo biti zadovoljni berbom. Provjerite što sve možemo posaditi >>>
  • Prilikom branja korijenastog povrća, poput repe, korabice, crne rotkve i mrkve, može se skladištiti u spremniku. Koristite pijesak ili vrlo fini pijesak. Postavimo ih onako kako su rasli u zemlji i sačuvajmo ih za upotrebu zimi.
  • Vrijeme za dodavanje komposta u vrt je jesen. Kad koristite kompost, razmislite o četverogodišnjem plodoredu. Dodajemo ga na ono polje (četvrtina vrta) gdje ćemo iduće sezone uzgajati plodovito povrće i kupusnjače, jer su to najveći potrošači hranjivih tvari. Kompost dodajemo u gornji sloj zemlje. Ovako hranimo autohtone mikroorganizme u svom tlu tako da se humus stvara od organske tvari u kompostu. Na taj način održavamo plodnost tla.
  • Prilikom pripreme vrta za sljedeću sezonu, nakonobrade i usitnjavanje zemlje, dodajte organsko gnojivo Plantella Organik. Tako uvodimo organsku tvar i potičemo stvaranje humusa, dodajući pritom hranjive tvari za sljedeću sezonu.
  • Kada ubiremo korjenaste kulture kao što su repa, korabica, crna rotkva i mrkva, možemo ih spremiti u spremnik. Koristite grubi  ili vrlo fini pijesak. Postavimo ih ih onako kako su rasle u zemlji i tako ćemo ih sačuvati  za korištenje tijekom zime.
  • U jesenskom periodu ima puno vlage koja uzrokuje zarazu na biljkama. Fitofarmaceutska sredstva su pri niskim temperatunam slabije učinkovita  i zato je važno koristiti sredstvo na bazi poljske preslice Bio Plantella Natur.
  • Zimski češnjak sadimo tako da se posađene lukovice dobro ukorijene prije zime. Niske zimske temperature bitne su za formiranje glavica češnjaka. Kalij ima važnu ulogu pa prije sadnje vrt nahranite organskim gnojivom Plantella Organik koje sadrži puno prirodnog kalija. Kalij je važan za razvoj korijenovog sustava.
  • Kalij je važan za prezimljavanje povrća, pa se kelj, blitva i zimske salate gnoje organskim organskim gnojivom Bio Plantella Nutrivit Univerzal.

Voćnjak:

  • Za lupinaste plodove voća, orahe, bademe i lješnjake vjerojatno je najlakše pričekati da padnu na tlo, a zatim ih pokupiti. U slučaju oraha, zelena ljuska počinje tamniti i pucati (ljuska oraha je otvrdnula, a jezgre su omekšale). Kad vidimo prve plodove već u zreloj fazi, berbu možemo ubrzati tako da palicom srušimo plodove sa stabla.
  • U slučaju lijeske zrenje plodova nije ujednačeno, jer plod prvo dozrijeva na obodu i vrhu krošnje, zatim tek s unutarnje strane.
  • Nakon što uberemo sav plod i lišće padne s drveća, vrijeme je za jesensku zaštitu. Koristite Bio Plantella Bakar. Prvi put prskamo kad otpade trećina lišća, a drugi put kad je većina već na zemlji. Deblo temeljito poprskajte. Zaraženo lišće stalno se sakuplja i spaljuje ili baca u komunalni otpad.
  • Kad lišće otpadne, biljka miruje i vrijeme je za gnojidbu na  zalihu. Koristite Plantella specijalno voćarsko gnojivo koje se dodaje oko voćaka. To radimo po obodu krošnje. Kalij i fosfor te bor i magnezij bit će dostupni biljkama do sljedeće sezone.
  • Kako biste spriječili pucanje kore zbog mraza, važno je premazati debla stabla sredstvom Bio Plantella Protekt. Izbijelimo cijelo deblo i dio grana ako su jako jake (debele). Ponovite premaz ako ga ispere kiša ili snijeg.
  • Beremo jabuke. Prilikom berbe pripazite da plodove nježno otkinete s peteljkom jer će tako biti bolje i duže će trajati voće uskladišteno. Plodovi koji su oštećeni, bez peteljke, imaju štetnike i bolesti, koristite za sok ili ocat.
  • Najvažnije  za čuvanje voća u gajbama je odgovarajuća temperatura. To utječe na sazrijevanje, gubitak težine i pojavu bolesti skladištenja. Niža temperatura znači sporije procese, a time i duže skladištenje. Za voće bi temperatura trebala biti što je moguće bliže nuli, oko 2 – 5 ° C, ali se ne smije smrzavati. U slučaju smrzavanja plodovi će nestati.
  • Pri sadnji voćaka i bobičastog voća koristimo organsko gnojivo  Plantella Organik za sadniceDodajte ga na dno rupe za sadnju i oko same sadnice. Ne zaboravimo mrežu protiv voluharica.

Trava:

  • Kako biste travnjak pripremili za dobru zimu, gnojite ga s Plantella specijalnim jesenskim gnojivom za travu. Sadrži puno kalija koji jača korijenov sustav trave i tako pognojena trava bolje prezimljuje. Posljednja košnja se obavlja prije mraza.
  • Od nezaraženog lišća, ostataka voća i zelenog vrtnog otpada, poput pokošene trave i povrća, izrađujemo novu hrpu komposta. Bolje od slaganja hrpe lišća je graditi gomilu komposta u slojevima. Pomiješajte sve ostatke i dodajte nekoliko šaka Bio Plantella Komposta Aktivatora svakih 15 cm. Na taj način ubrzavamo i stimuliramo procese kompostiranja i prije niskih zimskih temperatura.
  • Obnova travnjaka u jesen ztraži mnogo truda, ali će se bogato isplatiti u prekrasnom izgledu zdrave i zelene površine na jesen, a također i zimi. Veći uspjeh i manje posla čekat će nas na proljeće i tijekom cijele sljedeće sezone. Stoga redovito kosimo travnjak, prozračujemo ga, dosiijavamo praznih prostora, uklanjamo mahovinu i uklanjamo lišće. Saznajte više  o hitnim jesenskim radovima na travnjaku >>>

Ukrasni vrt:

  • Najbolje vrijeme za sadnju ukrasnih lukovica poput tulipana, narcisa i zumbula su listopad i studeni. Važno je da se lukovice dobro ukorijene prije zime. Prilikom sadnje u zemlju dodajemo Plantella specijalno gnojivo za ukrasno bilje, što će omogućiti pravilnu prehranu i stanje biljaka. Pri sadnji i u vrtu i u loncima najbolje je koristiti Plantella Premium zemlju  za ukrasno bilje.

Balkon i terasa:

  • Sve dok temperature još dopuštaju i imamo ukrasne biljke na prozorima, gnojimo ih za zadnju cvatnju  s tekućim gnojivom Plantella Cvet. Gnojivo sadrži i morske alge pa jačamo korijenov sustav biljaka prije nego ih premjestimo u zatvoreni prostor na zimovanje.
  • Za zimovanje citrusa najbolja je temperatura 10 – 15 ° C i prostorija s puno svjetla. Prije nego što ih premjestite unutra, pažljivo pregledajte biljku ima li kakvih štetnika. Prije selidbe u zatvorene prostore agrumi se zalijevaju tekućim gnojivom Plantella specijalno za citruse ili agrume, koje posebnim prilagođenim sastavom hranjivih tvari osigurava zdrav rast, potiče stvaranje više cvjetova i zdravih plodova. Uz dodano željezo sprječava stvaranje kloroze, što je inače čest problem kod agruma.

Sobne biljke:

  • Pri presađivanju sobnih biljaka pazimo da im ne oštetimo korijenje. Ako su korijeni u loncu uvijeni u kolut, nježno ih razdvojite. Posadite u novi lonac i upotrijebite visokokvalitetno tlo Plantella Premium za ukrasno bilje.
  • Ocvale cvatuće biljke, koje su ocvale, odrežite i po potrebi presadite ili podijelite.
  • Svjetlost je važna za zelene sobne biljke. Približavamo ih prozorima kako se dan stalno skraćuje. Za prihranu koristite tekuće gnojivo Plantella List. Sadrži alge koje jačaju imunološki sustav biljke koja će bolje podnijeti manje svjetla i suh zrak zbog zagrijavanja.

Plantella proizvodi koji će vam trebati za uspjeh

Svi naši proizvodi su rezultat dugogodišnjeg znanja, provjerenih istraživanja i tehnoloških inovacija priznatog slovenskog proizvođača Unichem. Budući da smo na njih iznimno ponosni, označili smo ih s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.