Kalendar vrtlarskih radova: siječanj.

Sjetveni kalendar temelji se na polazištima Marije Thun i nadograđuje ih Plantellinim savjetima za vrtlarenje za svaki dan posebno. Na temelju ovih stručnih proračuna može predvidjeti povoljan dan za rad s biljkama.

Povrtnjak:

  • Kad čuvamo krumpir, držimo ga podalje od jabuka, jer luče etilen. To znači da bi krumpir brzo sazrio, što ne želimo ako ga čuvamo za zimnicu. Pazite da temperatura ne padne ispod nule, jer to znači uništenje ploda.
  • Tijekom zime redovito pregledavamo korijenasto povrće i gomolje. Uklonite sve pokvareno. Provjeravamo da pijesak, zemlje, piljevina nisu previše mokri jer to dovodi do truljenja.

Voćnjak:

  • Citrusi se redovito pregledavaju tijekom zime. Često se javljaju štitaste uši. Uklonite ih rukom, a zatim prskajte deblo i grane tj. mjesta gdje su se pojavile uši uljem za prskanje Bio Plantella Ovitex.
  • Zima je vrijeme za rezanje voćaka. Pazite da se ne smrzne rez. Veće rane premaže se voskom Bio Plantella Arbosan, koja je elastična, što znači da ne puca na niskim temperaturama.
  • Kako ne bi došlo do pucanja kore od mraza, važno je deblo stabla premazati z Bio Plantella Protektom. Izbijelimo cijelo deblo i dio grana ako su jako jake (debele). Ponovite premaz ako ga ispere kiša ili snijeg.
  • Počinjemo sa zimskom rezidbom voćaka. Moramo biti svjesni da što prije obavimo rezidbu stabla, to će se teže potjerati mladice. Kod kasnije rezidbe možemo rezati sve do faze cvatnje, manje će bujno potjerati.
  • Počinjemo s rezanjem vinove loze i kivija. Režemo ih kada su u punom mirovanju jer inače suze. Time gube hranjive tvari i vodu. Pazite da se ne smrznu tijekom rezanja.

Trava:

  • Zimi ne hodamo po snijegu po travi, jer može oštetiti korijenski sustav. Umjesto toga, uređujemo staze preko vrta tako da očistimo snijeg i onda hodamo.

Ukrasni vrt:

  • Tulipani su prikladni kao sobne biljke koje zimi dočaravaju zanimljive šarene prizore. Uglavnom koristimo niske sorte koje su pogodne i za kamenjare, jer su manje i pogodnije za uređenje u sobnim uvjetima. Posudu s lukovicama u početku treba držati na hladnom, ali kada primijetite cvjetne pupove u razvoju, premjestite ih na malo toplije mjesto

Balkon i terasa:

  • Gomolji dalija, gladiola i frezija redovito se pregledavaju na znakove truleži. Uklonite zaražene gomolje.
  • Pazite da se gomolji ne smrznu. Temperatura treba biti 5-7°C. Čuvajte ih zakopane u suhom pijesku ili suhom tresetu. Mogu biti i u sanducima prekrivenim papirom da ostanu u mraku. Na isti način pohranjujemo i rizome.
  • Kad imamo citruse (naranče, limun, kumkvat,…) zimi često cvjetaju. Za oprašivanje cvijeća koristite vrlo mekanu četku i oprašujte cvijeće ručno. Za plodove treba puno hranjivih tvari pa ih gnojimo tekućim organskim gnojivom Bio Plantella Vita.

Sobne biljke:

  • S dijelovima stabljike možemo razmnožavati sve biljke koje formiraju čvrste stabljike, koje nastaju opadanjem listova, kao što su difenbahija, dracena, juke… Dio stabljike se odreže i 1/3 unese u tlo. No, deblo možemo ostaviti na hladnom i tamnom mjestu tjedan dana, a zatim ga staviti na svjetlo i iz gornjih dijelova niknuti će novi vrhovi. Razmnožavanje se također može potaknuti postavljanjem dijela stabljike vodoravno na tlo i održavanjem vlažnog supstrata.
  • Zbog niske vlažnosti zraka u grijanim prostorijama primjećujemo da neke biljke počnu žutiti i smeđiti vrhovi listova ili rubovi listova. Ova pojava se može smanjiti ili spriječiti ako se biljke ne postavljaju na police iznad radijatora. No, ako za to nismo pronašli drugo prikladno mjesto, pomažemo si tako što na radijator stavimo mokri ručnik. Za prihranu koristimo tekuće gnojivo s algama Plantella List ili Plantella Cvet.
  • Orhideje se presađuju nakon cvatnje. Koristimo Plantella zemlja za orhideje. Prilikom presađivanja pregledajte korijenje i odrežite suhu i trulu stranu, a ostavite samo lijepe, zelene. Najlakše i najučinkovitije ih gnojimo tako da Plantella Tabs za orhideje otopimo u 3 litre vode i potopimo orhideje na pola sata. Zatim ih ocijedite i vratite u ukrasnu posudu.
  • U ovo vrijeme cvjetaju božićni kaktusi, božićna zvijezda, ciklame, azaleje i mnoge druge sobne biljke. Važno ih je tjedno, tijekom cvatnje gnojiti tekućim gnojivom Plantella Cvet, koje je obogaćeno vitaminima i algama. Stavite ih na svijetlo mjesto s temperaturom od oko 20 °C. Previsoke temperature uzrokovale bi sušenje vrhova i uvijanje lišća, preniske temperature i hladni propuh, opadanje lišća i cvijeća i propadanje biljke.
  • Lisnate sobne biljke trebaju povremeno prskanje po lišću. Lisnate sobne biljke odmaknite od radijatora. Kako su zbog grijanja u stanovima visoke temperature, redovito se zalijevaju i gnoje. Morske alge u tekućem gnojivu Plantella List smanjuju stres zbog niske vlažnosti i visokih temperatura. Bit će i manje otpadanja lišća zbog propuha.

Svi naši proizvodi su rezultat dugogodišnjeg znanja, provjerenih istraživanja i tehnoloških inovacija priznatog slovenskog proizvođača Unichem. Budući da smo na njih iznimno ponosni, označili smo ih s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.