Treba li vam pomoć?
Sjetveni kalendar radova za srpanj
Sjetveni kalendar temelji se na polazištima Marije Thun i nadograđuje ih Plantellinim savjetima za vrtlarenje za svaki dan posebno. Na temelju ovih stručnih proračuna može predvidjeti povoljan dan za rad s biljkama:
1.
Subota

- Salata, špinat i ostale lisnate biljke brzo cvjetaju na visokim ljetnim temperaturama. Stoga ih je dobro sijati u vrtu u hladu višeg povrća. Ili ih zasjenimo.
2.
Nedjelja

- Važno je redovito gnojiti sve povrće tekućim kalcijem Bio Plantella Kalcij za rajčicu. Gnojivo sprječava truljenje ploda. Zalijevati ili prskati svakih 14 dana.
- Budući da se plijesan ili pjegavost rajčice brzo pojavi i širi, važno je preventivno tjedno prskanje prirodnim Bio Plantella Vital.
3.
Ponedjeljak
4.
Utorak
5.
Srijeda

- Češnjak i luk brzo dozrijevaju. Uklonite sav korov oko biljaka i dohranite ih tekućim organskim gnojivom od algi Bio Plantella Vrt. To će dati puno bolju berbu.
6.
Četvrtak

- Za dobar rast korijenastog povrća je potrebna vlaga pa ga se u vrijeme suše mora zalijevati odnosno namakati. Kao i uvijek, navodnjavanje kap po kap je najbolje jer ne smočimo lišće i ne trošimo previše vode.
- Malč je također dobrodošao jer održava vlagu u tlu i spriječava rast korova.
7.
Petak

- Protiv svih letećih štetnika u korita postavljamo Bio Plantella žute ljepljive pločice u obliku leptira koje svojom bojom privlače insekte.
- Redovito pregledavamo sve ukrasne biljke. Na izbojcima se pojavljuju uši i gusjenice leptira. Odmah treba poprskati prirodnim proizvodom Bio Plantella Flora Kenyatox Verde.
- U vrijeme kada očekujemo napad štetnika, prskamo prirodnim sredstvom Bio Plantella Thymi. Sadrži aktivne sastojke iz timjana i kleka te djeluje odbijajuće na štetnike. Prskanje se ponavlja svakih 3-5 dana.
8.
Subota

- Ako primijetimo smeđe lišće na komoraču, peršinu i celeru, velika je vjerojatnost da je došlo do napada celerove muhe. U zaraženom lišću, koje zahrđa, nalazi se crv, ličinka muhe. Sve se ručno uklanja i uništava.
9.
Nedjelja

- Sve lisnato povrće okopava se i gnoji organskim gnojivom u granulama Bio Plantella Nutrivit za lisnato povrće.
10.
Ponedjeljak

- Potkraj srpnja započinjemo sadnju cvjetače za jesensku potrošnju. Prilikom sadnje prihranite organskim gnojivom Bio Plantella Nutrivit za lisnato povrće koje sadrži puno prirodnog kalija. Dostupne su hibridne sorte koje bolje podnose visoke temperature.
- Salatama i špinatu redovito skidamo lišće. Da biste potaknuli ravnomjeran rast i smanjili mogućnost odlaska u cvijet, prihranite prirodnim gnojivima koja sadrže više kalija. Stoga koristimo tekuće organsko gnojivo Bio Plantella Vrt.
11.
Utorak

- Krastavci se također mogu usmjeravati tijekom rasta. Na mreži će biti prozračnije između lišća, pa će biljke biti zdravije. Plodovi će također biti čisti.
- Nakon petog lista, glavni izboj može se iščupati kako bi se potaknuo rast bočnih izbojaka.
- Krastavce beremo redovito, jer tada i oni daju više cvijetova i plodova. Prilikom branja ili trganja pripazite da uberete samo plodove. Dakle, trgamo objema rukama i pažljivo.
- Puno plodova gnoji se tjedno tekućim gnojivom od morskih algi Bio Plantella Organsko za rajčicu.
- Kako se plijesan krastavaca ili pepelnica brzo pojavi i širi , važno je redovito prskanje prirodnim sredstvom Bio Plantella Vital.
12.
Srijeda

- Voćke se gnoje gnojivom Plantella extra plusom. Otopite gnojivo u omjeru 1 g na 1 litru i zalijte voćke. To će osigurati dovoljno hranjivih sastojaka za veći prinos.
- Jagode i bobičasto voće trebaju redovitu gnojidbu za ukusan plod. Za jagode koristimo organsko organsko gnojivo Bio Plantella Nutrivit za jagode.
13.
Četvrtak

- Ne zaboravimo prihraniti tekućim gnojivom Bio Plantella Vrt, koje sadrži alge. To znači puno kalija (K) za korijenje, i dobar urod. Biljke u rano ljeto imaju brojne gljivične infekcije.
- Plijesan, pepeo i hrđa. Važno ih je redovito jačati preslicom Bio Plantella Natur.
14.
Petak

- Korijenasto povrće poput repe, korabe i crne rotkve sije se u srpnju za jesen. Tlo se priprema organskim gnojivom Plantella Organik, jer korijenu treba puno organske tvari i manje umjeren udio organskog dušika, dosfora i kalija.
15.
Subota

- Crni korijen, mrkva i repa redovito se okopavaju i uklanja korov. Budući da korijenju treba puno kalija, lako se gnoji tekućim organskim gnojivom Bio Plantella Vrt. Sadrži puno prirodnog kalija i morskih algi, koji jačaju imunološki sustav povrća, pa puno bolje podnose visoke temperature.
16.
Nedjelja

- Da biste potaknuli nastajanje cvijeta i produžili cvatnju, dohranite sve balkonske biljke tekućim gnojivom Plantella Cvet. Morske alge u gnojivu poboljšavaju ukorjenjivanje i ubrzavaju odgovor imunološkog sustava na napad bolesti ili štetnika.
- Svi uveli cvjetovi redovito se uklanjaju, jer to smanjuje mogućnost bolesti i ubrzava formiranje novih cvijetnih pupova .
17.
Ponedjeljak

- U slučaju tuče, biljkama se nanose ozbiljne štete. Infekcija brzo ulazi kroz nastale rane. Da bi se ubrzao oporavak, zacjeljivanje rana i ojačao imunološki sustav, biljke se prskaju tekućim organskim gnojivom Bio Plantella Vita. Sadrži biostimulanse poput vitamina i aminokiselina koji ubrzavaju oporavak i potiču odgovor imunološkog sustava.
- Da biste potaknuli nastajanje cvijeta i produžili cvatnju, oplodite sve balkonske biljke tekućim gnojivom Plantella Cvet. Morske alge u gnojivu poboljšavaju ukorjenjivanje i ubrzavaju odgovor imunološkog sustava na napad bolesti ili štetnika. Svi uvenuli cvjetovi redovito se uklanjaju, jer to smanjuje mogućnost bolesti i ubrzava rast novih cvjetnih pupova.
18.
Utorak

- U slučaju tuče, biljkama se nanose ozbiljne štete. Infekcija brzo ulazi kroz nastale rane. Da bi se ubrzao oporavak, zacjeljivanje rana i ojačao imunološki sustav, biljke se prskaju tekućim organskim gnojivom Bio Plantella Vita. Sadrži biostimulatore poput vitamina i aminokiselina koji ubrzavaju oporavak i pojačavaju odgovor imunološkog sustava.
19.
Srijeda

- Zelena salata i špinat gnoje se tekućim organskim gnojivom Bio Plantella Vrt i tako potiču novi rast.
- Ako porežemo metvicu, matičnjak, do kraja ljeta opet ćemo imati nove grmove. Moramo ih sušiti što je brže moguće, jer samo tako možemo zadržati puno aktivnih sastojaka i aroma. Uvijek sušimo u hladu.
20.
Četvrtak

- Na dan ploda brinemo o svim plodovima. U slučaju rajčice, zaperci se uklanjaju.
- Sve biljke za puno kvalitetnog ploda i pravilan rast gnoji se tekućim organskim gnojivom iz algi Bio Plantella Organsko za rajčicu.
- Ne zaboravite redovito dodavati tekuće gnojivo Bio Plantella Kalcij za rajčicu svakih 10 dana. To spriječava truljenje plodova.
21.
Petak

- Radimo ljetnu rezidbu na voćkama. Ne režemo na cijelom stablu u jednom danu jer to dovodi do šoka. Rez se vrši tijekom nekoliko tjedana.
- Uklanjamo vodopije i oblikujemo krošnju.
- Veće rane mažu se smolom za cijepljenje Bio Plantella Arbosan.
- U isto vrijeme gnojimo voćke gnojivom Plantella Extra plus.
- Također možemo prihraniti folijarno, kroz lišće, za što koristimo tekuće organsko gnojivo Bio Plantella Vita. Uz sve hranjive sastojke, sadrži i aminokiseline koje jačaju imunološki sustav voćnih biljaka u borbi protiv bolesti.
22.
Subota

- Gljivične bolesti poput sive plijesni brzo se pojavljuju na rajčicama i krastavcima te pepelnice na tikvama. Prije pojave bolesti primjenite Bio Plantella Natur na bazi poljske preslice.
23.
Nedjelja

- Za dobar rast korijenastom povrću je potrebna vlaga pa kad je suša mora se zalijevati odnosno namačemo. Kao i uvijek, navodnjavanje kap po kap je najbolje jer ne smočimo lišće i ne trošimo previše vode.
- Malč je također dobrodošao jer održava vlagu u tlu i sprečava rast korova.
24.
Ponedjeljak

- Ne zaboravimo prihraniti tekućim gnojivom Bio Plantella Vrt, koje sadrži alge. To znači puno kalija (K) za korijenje, i za dobar urod.
25.
Utorak

- Prilikom vađenja krumpira odabiremo samo lijepe i zaista zdrave gomolje i skladištimo ih u gajbe. Ostatak potrošite što prije. Kopamo ga samo po suhom vremenu. Sijemo ili sadimo salatu ili radič, možemo saditi i presadnice cikle.
- Češnjak i luk već sazrijevaju. Pokupite kad se osuši više od polovice cime (lišća). Ne skidamo tlo sa lukovice, već čekamo da otpadne sušenjem. Uvijek sušite na prozračnom mjestu u hladu.
26.
Srijeda

- Uklanjamo uvele cvjetove na cvijeću kako bismo spriječili pojavu bolesti. Porežite iznad obližnjeg snažnog pupa. Tako će se razviti novi, snažni izbojci.
- Za lijepo cvjetanje gnojimo ih Plantella Specijalnim gnojivom za ruže. Ako nema kiše, gnojivo se jednostavno otopi u vodi i primjeni.
27.
Četvrtak

- Povrće prije ili kasnije procvjeta jer je to dio prirodnog procesa jer uključuje razmnožavanje. Duljina dana ima najveći utjecaj na pojavu cvjetanja. Uz to, na pojavu toga utječu i suša ili stres od nedostatka vode, što ubrzava proces. Ostavljamo najjače biljke, jer će to vrlo olakšati uzgoj vlastitih sjemenki.
28.
Petak

- Na kupusnjačama (kupus, cvjetača, brokula, kelj, …) pažljivi smo zbog napada štetnika. Sve gusjenice i veći kornjaši uklanjaju se ručno. Kako bi se spriječio novi napad, sve biljke redovito se prskaju prirodnim sredstvom Bio Plantella Thymi koji sadrži ekstrakte timijana i kleka koji odbijaju štetnike.
29.
Subota

- Ako primijetimo smeđe lišće na komoraču, peršinu i celeru, velika je vjerojatnost da je došlo do napada celerove muhe. U zaraženom lišću, koje zahrđa, nalazi se crv, ličinka muhe. Sve se ručno uklanja i uništava.
30.
Nedjelja

- Kod rajčice se uklanjaju zaperci, kod krastavaca i tikvi vrh se uklanja nakon devetog lista. Na ovaj način brinemo o više plodova i pravilnom rastu.
- Nužno je kombinirati s redovitim prihranjivanjem tekućim gnojivom Bio Plantella Organsko za rajčice od morskih algi. Ovo gnojivo možemo primjeniti folijarno ili zalijevanjem.