Monilija ili trulež

Monilinia fructigena

Kad se drvo rascvjeta, primjećuje se da su mnogi cvjetovi posmeđili i osušili se. Može se dogoditi da se osuše cijeli cvatovi.

Monilija je iznimno agresivna gljivična bolest koja u biljku ulazi kroz otvoren cvijet. Kroz cvijet prodire u grančice da bi zarazila i druge cvjetove, a na kraju odumre i grančica. Gljivica može zaraziti i plodove koji zriju.

Kako se širi monilija ili trulež?

Monilija je česta i opasna bolest koja napada koštičavo voće, a može napadati i jezgričavo voće (jabuke). Javlja se za toplog i kišovitog vremena. 

Prezimljuje na odumrlim cvjetnim dijelovima i odumrlim grančicama ili na sasušenim plodovima, takozvanim mumijama, koje ostanu na drvetu. Njih u vrtu treba dosljedno odstranjivati. Spore sa zaraženih mjesta u proljeće zaraze cvjetne organe, a u cvijet prodiru s vodom. Širi se s vlagom odnosno kišom, a kad je drvo jednom zaraženo, više ga se ne može izliječiti. 

Mnogo marelica, trešanja, bresaka i drugog koštičavog voća zbog nje je osuđeno na propast, a može napasti i američku borovnicu. Cvjetna monilija također je jedan od razloga zbog kojih drvo ne rodi – posebno u godinama kad tijekom cvatnje kiši.

Rješenje

Bitno je da orezujete i palite odumrle izbojke, mumije, koje tijekom godine možete primijetiti na drvetu. 

Podijelite s prijateljem

Želite još više PLANTELLA savjeta za vrtlarenje?

Prijavite se na naš newsletter!
Redovno primajte praktične savjete za uređivanje vašeg vrta.
Inspirirajte se našim prijedlozima za vrtlarenje.
Provjerite našu ponudu proizvoda.