Treba li vam pomoć?
4 tipa kućnih biljka koje morate imati
Kako bi se stvorili najbolji mogući životni uvjeti u dnevnoj sobi, korisno je opremiti sobu kućnim biljkama. Ne samo da će uljepšati naš prostor, kućne biljke će također očistiti zrak, poboljšati mikroklimu i naš život.
Ovo su 4 vrste kućnih biljaka koje jednostavno morate imati kod kuće:
- viseće sobne biljke,
- sobne biljke za sjenovite pozicije i
- male biljke u posudama.
1. velike samostojeće biljke u posudi
Lirasti fikus u posljednje vrijeme postaje sve popularniji među velikim biljkama. Njegovi snažni, bujni listovi u obliku lire uzdižu se u visinu, stvarajući iznenađujuće lijep zeleni buket.
Velike samostojeće biljke mogu biti i druge vrste fikusa: razne dracene, monstere, palme, filodendroni, eufobije i šaflere.
Visoke biljke u posudama bit će zahvalne ako ih ljeti premjestite u vrt ili terasu, na sjenovito mjesto.
2. Viseće sobne biljke
Biljke postavljene na radne ploče i stolove su dekorativne , ali za još jači vizualni učinak bolje su viseće biljke. Postavite ih na rubove ormara, polica ili ih jednostavno objesite u pleteni nosač i objesite.
U tu svrhu to dekorativni su ZLATNI PUZAVAC (Epipremnum), KRUNICA (Senecio), HOYA(Hoya), ZELENI LJILJAN (Clorophytum).
Rhipsalis je neobičan viseći “kaktus” s mekim granama. Raste gusto i snažno se spušta. On preferira jaku, neizravnu sunčevu svjetlost. Zalijevamo kada je tlo djelomično suho. Ljeti ga možemo iznijeti na otvoreno.
Kako objesiti unutarnje viseće biljke?
Unutarnji urbani “jungalow” je stil u kojem se mnogo različitih biljaka u malim loncima stavlja zajedno i dopušta im da se spuštaju po namještaju, prihvaćaju se za stupove ili cijevi.
Ako želite jedinstven način zelenila u kući, možete pokušati napraviti držač kokedame u japanskom stilu, gdje biljke rastu u kugli od zemlje obložene mahovinom.
Mogu nam poslužiti vrlo moderni nosači, pleteni od užadi, u stilu makramea koji vise sa stropa.
Posude se također mogu objesiti izravno na zid, koji je pogodan za biljke s manjom potrebom za vodom. Teže biljke s više tla, radije stavljamo na police.
Evo nekoliko ideja za modernu viseću džunglu s Pinteresta:
3. Sobne biljke za sjenovita mjesta našeg stambenog prostora
Najčešće na sjenovita mjesta postavimo postavimo zamije (Zamia), dobro će uspjevati aspidistra (Aspidistra), i aglaonema (Aglaonema).
Najtrajnija sobna biljka za sjenovite pozicije je Sanseveria- sablja , kod nas poznata kao svekrvin jezik , a najčešće se naziva biljka zmija. Ime je dobila po tankim, uspravnim listovima s “nepravilnim zelenim trakicama” koje izgledaju kao zmijska koža.
Osim što je izuzetno atraktivna, smatra se jednom od onih kućnih biljaka koje je vrlo lako održavati. Podnosi jake suše, pa je idealna za početnike jer preživljava u gotovo svim sredinama. Ako vam to nije dovoljan motiv , znajte da je također veliki pročišćivač zraka.
Na sjenovitijem mjestu dobro će napredovati paprati kao što su nježna venerina kosa (Adiantum) i jelenov rog (Platycerium).
Dok sve ove biljke apsorbiraju ugljični dioksid, NASA je otkrila da Sanseveria apsorbira toksine poput benzena, formaldehida i trikloroetilena kroz lišće i korijenje.
4. Male biljke u posudama
Male biljke s malim potrebama održavanja kao što su sukulenti i kaktusi, afričke ljubičice pogodne su za police kupaonica, noćne ormariće i bočne stolove i police.
Orhideje će također biti izvrstan izbor na indirektnom svjetlu.
Najzahvalnije i najjednostavnije za održavanje uz dugo cvjetanje su mali cvjetni, Phalaenopsis tip, koje za dobar rast zahtijevaju mješavinu kore i biljnih vlakana, koja su sadržana u Plantella zemlji za orhideje.
Provjerite upute kako presađujemo orhideje>>>
Jednom tjedno biljke se, zajedno s unutarnjim lončićem, potope u vodi oko pola sata, u koju smo dodali gnojivo u šumećoj tableti Plantella Tabs za orhideje.
Kako izabrati odgovarajuće posude za biljke
Keramičke posude su bolje za biljke kojima su potrebna vlažnija tla, a gline su prikladnije biljkama kojima je potrebno samo malo vlažno tlo.
U širokim i plitkim posudama, kompaktnije biljke s većim listovima lijepo će napredovati. Stavimo ih na pod u sobi.
Uske i visoke posude prikladnije su za biljke koje tvore duge i nježne izbojke, pa ih postavljamo više tako da biljke slobodno rastu i više dođu do izražaja.
Presađivanje sobnih biljaka
Prije donošenja biljaka u naš dom , kućne biljke se po potrebi presađuju u veći lonac. Korijenima biljaka, u kontejnerima, ograničen je rast ,što ograničava i rast cijele biljke. S vremenom se biljke razvijaju i trebaju više prostora za rast. Da je vrijeme za presađivanje i da je biljka skučena, prepoznajemo po sporijem rastu ili kad primijetimo da korijeni izrastaju van posude kroz otvore.
Kućne biljke presađuju se u rano proljeće, kada dani postanu duži i postane svjetlije. Stavite biljku u središte lonca i polako je obložite visokokvalitetnom zemljom za ukrasne biljke Plantella Premium, jer će:
- dati biljkama uporište i snagu,
- zadržava i u isto vrijeme propušta vodu,
- ostati prozračna i rahla čak i nakon dulje uporabe
- osigurati dobar izvor hranjivih tvari
Za starije i veće biljke u posudama zamijenite samo gornji sloj tla zemlje.
Pogledajte savjet Njega biljaka u zatvorenim prostorima>>>
Zalijevanje i gnojenje sobnih biljaka
Biljke se zalijevaju kada je tlo gotovo suho, manje biljke svaka 2, veće svaka 3 tjedna. Za zdrav i bujan rast najmanje 2 x mjesečno vodi za zalijevanje dodajemo Plantella List tekuće gnojivo obogaćeno algama i vitamina.
Redovita uporaba tekućeg gnojiva za biljke koje ne cvjetaju Plantella list s vitaminima i morskim algama omogućit će tim biljkama da rastu atraktivnije i imaju zdravo lišće.
Cvjetajuće ljepotice kao što su ciklame, ljubičice, božićni kaktus, božićna zvijezda, amarilis, azeleje, kamelije pognojite češće. Cvjetajuće sobne biljke ,između ožujka i listopada, prihranjujte redovito s jedinstvenim tekućim gnojivom s morskim algama i vitaminima Plantella Cvet.