Treba li vam pomoć?
Radovi u voćnjaku u kasnu jesen
Voćari znaju da u jesen, nakon završene berbe voća, počinje priprema za sljedeću vegetacijsku godinu. Koji nas sve radovi čekaju u kasnu jesen? Zaštita i gnojidba voćaka, sadnja mladih voćaka, sanitarna rezidba, …
Zaštita voćaka
Zaštitu voćaka nakon berbe započinjemo sakupljanjem otpalog lišća, mumificiranih plodova iz krošnje i sa zemlje ispod voćke, uklanjanje starih i polomljenih grana. Sve ove dijelove voćke treba iznijeti iz voćnjaka i spaliti. Njihovim uništavanjem smanjuje se populacija patogena. Jesensko prskanje voćaka i vinograda je obavezna mjera zaštite.
Dokazana dobra praksa je upotreba bakrenih sredstava jer se suzbijaju uzročnici mnogih bolesti. Suzbija se rogač šljive, monilije koštičavih voćki (marelice, breskve, šljive, trešnje i višnje), bakteriozne plamenjače jabuke i kruške, šupljikavost lišća i krastavost plodova marelice i drugih koštičavih voćki, kovrčavost lišća breskve, eskorioze vinove loze …
Bio Plantella Bakar bakreno je sredstvo koje koristimo na voćkama. Voćke počinjemo tretirati kada opadne 20 % lisne mase i ponovimo kada lišće potpuno opadne.
Prskamo u koncentraciji 20 g /10 l vode. Važno je okupati cijelu voćku jer tako sprječavamo razvoj i širenje patogena i bolesti. Tretiranje treba obaviti po lijepom vremenu, bez vjetra. Zaštićeno stablo voćke bolje podnosi niske temperature. Bio Plantella Bakar kupuje se bez iskaznice i dostupno je u pakiranjima od 35 g i 1 kg.
Masline je jako važno zaštititi bakrom, upravo nakon berbe, kako bi spriječili razvoj i širenje paunovog oka, a ta bolest nam može uništiti prinos u sljedećoj godini.
Gnojidba voćaka
U listopadu i studenom drveće pognojimo po rubu krošnje organskim gnojivom. Po površini pospemo organsko gnojivo Plantella Organik u obliku peleta. Ovim gnojivom osiguravamo zdrav rast u sljedećoj godini, kvalitetnu dohranu svim potrebnim hranjivima koje gnojivo sadrži, potičemo stvaranje humusa…
Mladim voćkama dodajemo do 1 kg gnojiva, a starijim voćkama dodajemo od 2-3 kg gnojiva, ovisno o bujnosti krošnje, prinosu,.
Zaštita voćaka
Prilikom berbe voćaka dolazi i do oštećenja grana na stablima. Od velike je važnosti svaku nastalu ranu na voćki zaštititi voćarskim voskom.
Bio Plantella Arbosan je vosak za premazivanje rana kod cijepljenja i ostalih oštećenja na drveću i grmlju. Omogućuje brzo cijeljenje i sprečava razvoj bakterija.
Učinkovitu zaštitu biljaka od bolesti omogućuje:
- dobrom elastičnošću i na niskim temperaturama,
- primjerenom gustoćom za odlično prekrivanje rana i oštećenja,
- omogućuje brže zarastanje oštećenog tkiva biljke i
- sprečava ulaza klica bolesti u biljku.
Zaštita debla voćaka premazivanjem
Jedna od mjera u sprečavanju nepovoljnog djelovanja niskih temperatura, a koja se pokazala i efikasnom, je premazivanje debla voćaka u jesen kada otpadne lišće.
Poznato je da se predmeti bijele boje slabije zagrijavaju zbog odbijanja sunčevih zraka pa ne dolazi do brzog zagrijavanja biljke, što ima za posljedicu da se u proljeće usporava kretanje vegetacije čime se smanjuje i mogućnost stradanja voćaka od kasnih proljetnih mrazeva.
Osim od niskih temperatura Bio Plantella Protekt štiti voćke od lišajeva, mahovine i pucanja kore, a sprječava prezimljavanje štetnika u kori stabala. Ova mjera najviše efekata daje kod koštičavog voća (prije svega marelice, breskve, šljive i višnje).
Ovaj potpuno prirodni bijeli premaz za zaštitu debla voćaka. Štiti drvo od mraza, lišajeva, mahovine i pucanja kore. Sprječava prezimljavanje štetnika u kori stabala. Deblo premažemo do visine prvih višegodišnjih grana.