Treba li vam pomoć?
Visoke temperature mogu napraviti velike štete
Visoke temperature i sunčeve zrake mogu napraviti velike štete u povrtnjaku i voćnjaku. Biljke stradavaju tako da na lišću i plodovima nastaju ožegotine – mrlje koje umanjuju kvalitetu ploda i stvaraju uvjete za bolesti i štetnike. Pri temperaturama višim od 32 ⁰C rast biljaka se usporava.
Sunce je također štetno
Za ublažavanje sunčevog zračenja možemo koristiti mreže za zasjenjivanje ovisno o kulturi koju želimo zaštititi. S mrežama se intenzitet svjetla smanjuje zavisno o gustoći tkanja za 30-75 %, a tako se snižava i temperatura. Za povrće i začinsko bilje te većinu cvijeća koje se kod nas uzgaja, preporučen postotak zasjenjenja je od 30-40 %.
Za proizvodnju ukrasnog bilja preporučuje se zasjenjenje od 50 % pa čak i do 80 %. Uz gustoću pletenja bitna je i boja mreže za zasjenjivanje. Za manji postotak zasjenjenja koristi se svjetlo-zelena boja 30 %, dok za zasjenjenja od 75 % koristi se tamnozelena boja. Međutim boja mreže za zasjenjivanje može biti i bijela, žuta, plava, siva i crna.
Uzgoj povrća u zaštićenim prostorima – staklenici, plastenici
Preporuka je za zasjenjivanje zaštićenih prostora mrežama ili premazivanjem vanjskih strana plastenika s vapnom. Samo zasjenjivanje nije dovoljno za snižavanje temperature u plasteniku. Uz zasjenjivanje moramo koristiti i metodu provjetravanja, koja će pomoći u proizvodnji jer se temperatura može sniziti s vrućih 40 ⁰C na malo ugodnijih 35 ⁰C pa čak i do 32 °C. U zaštićenim prostorima obavezno se koristi sustav navodnjavanja kapanjem, a zrak se dodatno može hladiti orošavanjem.
Uzgoj povrća na otvorenom
U vrtovima i nasadima povrća također je moguće postaviti mreže za zasjenjivanje, koje sprečavaju pojavu ožegotina i dodatno štite usjev od ptica, koje često u potrazi za vodom čine značajne štete na povrću.
Zasjenjivanje nasada utječe na :
- bolji i kvalitetniji rast biljaka,
- dužu i kvalitetniju cvatnju,
- duži period plodonošenja,
- sprječava palež na plodovima i lišću biljaka,
- potiče se grananje biljke,
- smanjuje se utrošak vode za navodnjavanje,
- veći postotak vitamina u plodovima.
Preporuka je i da se plodovi s ožegotinama uklone s proizvodne površine, radi sprječavanja pojave bolesti.
Stimulans za otpornost povrća
Kako bi biljke lakše podnijele visoke temperature upotrijebimo tekuće gnojivo na bazi algi Bio Plantella Vita ili Bio Plantella Vrt.
Zalijevanjem ovim tekućim gnojivima potičemo korijen biljke da se lakše bori sa stresom od suše, visokih temperatura i pomaže se usvajanju hranjiva koja se nalaze u tlu. Biljke duže vremena stvaraju plodove, plod je zdraviji i brže sazrijeva.