Cjelogodišnji uzgoj povrća: Izbor zaštićenih prostora

Proizvodnja povrća moguća je tijekom cijele godine. Kada stignu prve hladnoće, razmišljamo o tome kako osigurati domaće povrće na našem stolu tijekom zime. To nije nemoguće – potrebno je samo odabrati odgovarajući oblik zaštićenog prostora za uzgoj biljaka. Najčešće se odlučujemo za plastenike, tople gredice, tunele ili zimske vrtove. Naš izbor ovisi o našim potrebama, mogućnostima i željama.

Zaštićeni prostor je naziv za objekte namijenjene uzgoju povrća, cvijeća, jagoda, aromatičnih biljaka i presadnica kada to nije moguće na otvorenom polju. Izrađeni su od transparentnih materijala poput stakla, plastičnih ploča ili folija kako bi se osigurali optimalni uvjeti za rast biljaka.

Zaštićeni prostori omogućuju biljkama optimalne uvjete za rast i razvoj tijekom cijele godine, posebno su korisni u zimskim mjesecima kada je uzgoj povrća gotovo nemoguć bez zaštite. Zaštićeni prostori u vrtovima mogu biti različiti prostori kojima štitimo biljke od loših vremenskih uvjeta.

Ovdje se ubrajaju ne samo staklenici i plastenici, već i tople gredice, visoki i niski tuneli te zimski vrtovi. Plastenici mogu biti različitih veličina, grijani ili negrijani, ovisno o materijalu koji ih pokriva, pa tako imamo i staklenike ili one pokrivene folijom. Svaki materijal ima svoje prednosti i nedostatke, a izbor ovisi o našim očekivanjima, zahtjevima i financijskim mogućnostima.

Ključni savjeti za odabir i održavanje zaštićenih prostorija

Kada odlučujemo koji oblik zaštite odabrati, važno je uzeti u obzir tri ključna pravila:

  • Veći prostor, lakše upravljanje: U većem zaštićenom prostoru lakše je kontrolirati temperaturu i vlagu u zraku, a smanjuju se i dnevno-noćna temperaturna kolebanja, koja povrće i sadnice teško podnose.
  • Zalijevanje je ključno: Zaštićeni prostori štite biljke od kiše, što znači da ćete ih morati redovito zalijevati. Na to treba misliti unaprijed, prije nego što postavite zaštitu. Ako je izvor vode blizu, posao će biti znatno lakši. Također, prije zime važno je ispustiti vodu iz cijevi koje nisu dovoljno duboko u zemlji i zaštititi instalacije od niskih temperatura.
  • Pravilno prozračivanje za zdravlje biljaka: zbog zalijevanja, temperaturnih razlika i disanja biljaka, u zaštićenim prostorima dolazi do nakupljanja vlage. Iako se uzgajivači često boje prozračivanja jer žele zadržati toplinu, upravo je redovito prozračivanje najbolja zaštita od bolesti. Prozračujte rano ujutro, a tijekom sunčanih dana pazite da se prostor previše ne zagrije, jer velike temperaturne razlike mogu uzrokovati probleme.

Sadnja u plasteniku

Prilikom pripreme tla za uzgoj, važno je obogatiti ga organskim gnojivom s dugotrajnim djelovanjem, poput peleta Plantella Organik. Za površinu od 50 m² dovoljna je vreća od 7,5 kilograma.

Tijekom zime u plasteniku uspijevaju razne kulture poput matovilca, špinata, blitve, mladog luka, peršina te različitih začinskih i aromatičnih biljaka. U listopadu se u plastenik može posaditi i korabica, koja će sazreti čak i bez dodatnog grijanja. Rukolu ćete moći brati kroz cijelu zimu, a mjesečna rotkvica će dugo uspijevati, s mogućnošću ranog proljetnog sijanja. Korijene zimskog radiča treba postepeno saditi kako bi bio dostupan cijele zime.

Grijanje plastenika planira se uglavnom za razdoblje uzgoja presadnica.

Nedostaci uzgoja u zaštićenim prostorima

Unatoč brojnim prednostima, uzgoj u zaštićenim prostorima nosi sa sobom i određene nedostatke koje je važno uzeti u obzir prilikom planiranja ovakve vrste proizvodnje.

  • Ograničena mogućnost rotacije usjeva zbog manjka prostora.
  • Ograničena upotreba mehanizacije.
  • Povećana potrošnja energije i drugih resursa.
  • Visoka početna investicija

Autor: bacc. ing.agr. Milica Sekulić, stručni savjetnik Plantella, Unichem Agro d.o.o


Bio Plantella za uzgoj u zaštićenim prostorima

Svi naši proizvodi su rezultat dugogodišnjeg znanja, provjerenih istraživanja i tehnoloških inovacija priznatog slovenskog proizvođača Unichem. Budući da smo na njih iznimno ponosni, označili smo ih s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.