Treba li vam pomoć?
Zaštita

Pravo vrijeme za rezanje i prvo prskanje
U vrtovima danas sadimo širok izbor voćaka. Raznolikost voćnih vrsta oduševljava nas tijekom cijele godine svojom formom, cvatnjom i ukusnim plodovima. Svaka vrsta, međutim, ima svoje specifičnosti i zahtjeve prema rezidbi tijekom godine. Potrebno je odrediti pravo vrijeme za prskanje, što će značajno smanjiti problem štetnika i bolesti u vašem voćnjaku.
Saznajte višePravo vrijeme za rezanje i prvo prskanje
Zaštita biljaka od niskih temperatura
Mraz može nanijeti ozbiljnu štetu poljoprivrednim kulturama. Međutim, veliki dio šteta od niskih temperatura možemo spriječiti ili umanjiti.
Saznajte višeZaštita biljaka od niskih temperatura
Plod svih kultura treba znati sačuvati do berbe
Poljoprivreda je jedna od strateških grana razvoja Istarske županije a pojedina uspješna obiteljska poljoprivredna gospodarstva mogu nam poslužiti kao odličan primjer uspješne prakse uzgoja maslina, vinove loze, povrća i drugog voće te njihovih proizvoda.
Saznajte višePlod svih kultura treba znati sačuvati do berbe
Bolesti i štetnici, koji nam u kasno ljeto zadaju brige
Bili smo vrijedni u vrtovima od ranog proljeća, kad smo uzgojili presadnice, pa sve do sada kasnog ljeta kada ubiremo plodove svoga truda. Mnogim povrtnim kulturama ali i ukrasnim biljkama možemo produžiti rast i plodonošenje ako ih sačuvamo zdravima i od napada štetnika.
Saznajte višeBolesti i štetnici, koji nam u kasno ljeto zadaju brige
Kako će pelargonije i surfinije zadržati živopisne boje i bujno cvjetanje?
Kako bi ove prekrasne biljke rodile bujnim cvjetovima i očarale naše balkone, važno je posvetiti im odgovarajuću njegu. U ovom članku saznat ćete na što posebno trebamo obratiti pažnju kod njege pelargonija i surfinija te kako se nositi s uobičajenim problemima s kojima se možemo susresti.
Saznajte višeKako će pelargonije i surfinije zadržati živopisne boje i bujno cvjetanje?
Kako spriječiti probleme na rajčicama?
Rajčica, isto kao krastavac, tikvica, paprika, lubenica, dinja, kupus, kelj, cvjetača, … ima potrebu za većom količinom hranjiva. Ako ih ne dobiju na vrijeme, nastaju deformacije ploda, oštećenja a rast i sazrijevanje plodova je usporen. Prihranu biljaka u povrtnjaku treba obavljati s prirodnim gnojivima koja sadrže mnogo kalija, algi i vitamina.
Saznajte višeKako spriječiti probleme na rajčicama?
Najbolji način za obranu maslinika od štetnika su žute ploče
U periodu od formiranja rese pa nadalje, sve do berbe plodova masline, na nama je važan zadatak obrane plodova od napada raznih štetnika. Čovjek svojim znanjem i ranim prepoznavanjem prisustva štetnika i bolesti može uvelike pomoći sprječavanju nastanka velikih ekonomskih šteta.
Saznajte višeNajbolji način za obranu maslinika od štetnika su žute ploče
Utjecaj kiše na vaše biljke – spriječite truljenje korijena
Utjecaj kiše na vaše biljke neizbježan je dio izazova vrtlarstva, osobito u razdobljima kada kiša postane obilnija. Iako je voda ključna za rast i razvoj biljaka, pretjerano izlaganje vodi i zadržavanje viška vode mogu dovesti do truljenja korijena, što negativno utječe na zdravlje i produktivnost vašeg vrta.
Saznajte višeUtjecaj kiše na vaše biljke – spriječite truljenje korijena
Učinkoviti načini za prirodno suzbijanje lisnih uši
Lisne uši su najčešći štetnici s kojima se vrtlari često susreću, a posebno ove godine zbog relativno blage zime. Budući da uši predstavljaju stalnu prijetnju tijekom vegetacijske sezone, važno je razumjeti ih bolje i znati kako se učinkovito boriti protiv njih. Postoji nekoliko načina kako se učinkovito boriti protiv ušiju na biljkama, a da se ne poseže za štetnim kemikalijama.
Saznajte višeUčinkoviti načini za prirodno suzbijanje lisnih uši
Crvi – napasnici na voćkama
Na svoja stabla jabuke, kruške, šljive, trešnje, marelice, pa i na rano povrće veoma
smo ponosni i brižno ih njegujemo, tako da je naš urod svježih voćaka obično velik.
Ali ako strahujemo, da bi mogle sve te voćke biti crvljive, očajno pokušavamo to izbjeći
i spriječiti štetočinama napad. A sve to možemo spriječiti i na ekološki način sa
sredstvima za ekološko vrtlarenje Bio Plantella.
Saznajte višeCrvi – napasnici na voćkama
Oporavimo biljke od niskih temperatura
Visoke temperature tijekom siječnja, veljače i početkom ožujka natjerale su biljke u vegetaciju. Neke voćke su procvjetale a neki pupovi spremni na otvaranje. Većinu uzgojenih presadnica presadilo se na trajno mjesto u vrtove. Zadnjih par dana šok od niskih temperatura,…

Kako se boriti sa žičnjacima?
Sama riječ žičnjak izaziva strah kod vrtlara i poljoprivrednika. Ovi štetnici brzo uništavaju naš usjev, osobito mlade biljke i gomolje, štoviše, žive u našem tlu dugi niz godina. Većina konvencionalnih pripravaka za kontrolu žičnjaka nije efikasna za te štetnike.
Saznajte višeKako se boriti sa žičnjacima?
Zaštitimo zimnicu od glodavaca
Tijekom kasne jeseni i zime moramo osigurati prostor u kojem čuvamo zimnicu bez prisustva glodavaca. Krajem ljeta vrlo često poljski miševi i štakori traže utočište u kućama za stanovanje ili u kućama za odmor. Opasnim glodavcima zamiriše naša zimnica i smjesta se pozovu u naše domove.
Saznajte višeZaštitimo zimnicu od glodavaca
Možemo li na prirodan način protiv štetnika na biljkama ?
Vremenski uvjeti imaju veliki utjecaj na širenje štetnika na biljkama. Oni štetnici koji su u primorju bili tipični sad već stvaraju probleme na drugim područjima. Osim toga, biljni štetnici (npr. uši, gusjenice, moljci i drugi) postaju sve češći, javljaju se…

Što napada moje biljke?
Zaštita povrća, voćaka i ukrasnog bilja potrebna je u svakom kućnom vrtu. Kada štetočine ili bolesti uzrokuju mala oštećenja, vrtlari ponekad odluče ne poduzimati mjere. Ali kad je napad jači, moramo djelovati, inače nam biljka propadne. Provjerite vodič do najčešćih štetnika.
Saznajte višeŠto napada moje biljke?