Treba li vam pomoć?
Kalendar vrtnih rada: rujan 2024
Sjetveni kalendar temelji se na polazištima Marije Thun i nadograđuje ih Plantellinim savjetima za vrtlarenje za svaki dan posebno. Na temelju ovih stručnih proračuna može predvidjeti povoljan dan za rad s biljkama.
Povrtnjak:
- Svo lisnato povrće, s naglaskom na kupusnjače poput kupusa, cvjetače, kelja i brokule, dohranjujemo organskim peletiranim gnojivom Bio Plantella Nutrivit Univerzal.
- Početak i sredina rujna vrijeme je za sijanje kasnojesenskih salata poput matovilca, zimske cikorije, rukole. Ne zaboravimo azijsko lisnato povrće, koje vrlo dobro podnosi niže temperature.
- Plijesan se brzo pojavljuje na već zasađenom lisnatom povrću i treba ga redovito prskati prirodnom proizvodom Bio Plantella Natur, jer sredstva za zaštitu bilja nisu dovoljno učinkovita na niskim temperaturama.
- Papriku, rajčicu i patlidžan prihranimo s tekućim biostimulansom Bio Plantella Organsko za rajčice na bazi morskih algi.
- Visoki tipvi rajčica narastu vrlo visoko i često primjećujemo da gornji plodovi ne dozrijevaju (iznutra su zeleni). Uzrok je loš prijenos hranjivih tvari. Za vrijeme rasta folijarno gnojite (preko lišća) tekućim biostimulansom Bio Plantella Organsko za rajčice.
- Na dan korijena sakupljamo korjenasto povrće koje je već dovoljno veliko. Ubiremo npr. repu za kiseljenje.
- Crni korijen, korabica, repa, mrkva i repa redovito se okopavaju i uklanja se korov. Budući da korijenje treba puno kalija, jednostavno ga prihranjujemo tekućim organskim gnojivom Bio Plantella Vrt. Sadrži puno prirodnog kalija i morskih algi, što jača imunološki sustav povrća, koje tada puno bolje podnosi promijene temperatura (dan /noć).
- Rujan je vrijeme za sadnju luka s lukovicom poput svibanjskog srebrenca i stoljetnog luka. I dalje možemo saditi zimske, jake sadnice poriluka na otvoreno.
- Zemlja ne smije biti prazna. Ako smo ispraznili gredice, sijemo žito na njih. To će smanjiti eroziju tla od vode i vjetra i pružiti bolje uvjete za mikroorganizme u tlu.
- Uskoro će doći vrijeme za pripremu tla za zimu. Kod ovog rada koristimo kompost. Ako za svoj vrt koristimo kompost, sada je zadnji trenutak za dodavnje biljnih ostaka, plodova i drugih dozvoljenih otpadaka na kompostnu hrpu. Zbog brže razgradnje masu treba promiješati nekoliko puta. Kako bi se ubrzao proces kompostiranja, Bio Plantella kompost aktivator posipa se po svakom sloju biljnih ostataka.
Voćnjak:
- Redovito beremo plodove voća sa stabala jer svi plodovi ne sazrijevaju ravnomjerno. Najzdraviji plodovi stavljaju se u kutije i to u samo na jednom sloju kako bi se smanjila mogućnost bolesti tijekom skladištenja. Ako ga želimo preraditi, poštujemo odgovarajuću zrelost: potpuno zrelo voće (kad plod padne sa stabla, kada ga protresemo ) u većini je slučajeva prikladno samo za preradu.
- Za sušenje plodova ostavite plodove na stablu što je dulje moguće, berući ih kad se počnu mežurati. To je znak da sadrže zaista puno šećera, što je važno za suho voće.
- Domaće voće koje želimo skladištiti mora imati odgovarajuće uvjete skladištenja: za skladištenje u sanducima moramo voditi računa o odgovarajućoj temperaturi. To utječe na sazrijevanje, gubitak težine i pojava bolesti skladištenja. Niža temperatura znači sporije procese, a time i duže skladištenje.
- Za voće bi temperatura trebala biti što je moguće bliže nuli, oko 2 – 5 ° C, ali se ne smije smrzavati. U slučaju smrzavanja plodovi će propasti.
Trava:
- Početak rujna pravo je vrijeme za sadnju/sjetvu travnjaka. Veća se površina prvo prekopa, doda se organsko gnojivo Plantella Organik, dobro zalije i posije odgovarajućom mješavinom travene smjese Plantella. Redovito zalijevajte ako nema kiše.
- Za vruće i suhe uvjete upotrijebite mješavinu trave Plantella Adria. Mješavinu Plantella Viva koristimo za iznimno sjenovite položaje, a Plantella Univerzal za mješovite i jako pogažene pozicije. Praznih mjesta dosijemo obloženim sjemenom Plantella Contessa.
- U rujnu uklanjamo mahovinu. Uništite mahovinu pomoću Plantella Stop mahovina 3u1. Pospite ga po vlažnoj mahovini i kad požuti, izgrabite ju. Mahovina zakiseljava tlo, pa koristimo Plantellu Kalcivit kojeg posipamo po tlu, pomiješamo sa zemljom i stvaramo uvjete za uspješan rast trave.
Ukrasni vrt:
- Rujan je vrijeme za sadnju i rez četinara. Režemo tako da skraćujemo mladi porast i oblikujemo biljake. Ako nema kiše, redovito ih zalijevajte i prihranjujte Plantella specijalnim gnojivom za četinare. Gnojivo će biljke ojačati od niskih temperatura i smanjiti mogućnost sušenja zimi.
- Odstranimo ocvale dijelove biljaka i po potrebi ih presadite ili podijelite. Jednogodišnje i dvogodišnje biljke se režu i dodaju u kompost.
- Posadimo novu ružu. U jami za sadnju pomiješamo postojeće tlo s tlom Plantella Premium za ukrasno bilje u omjeru pola – pola. Na dnu rupe za sadnju i oko biljke dodajte Plantella specijalno gnojivo za ruže. Ako želimo organski uzgajati ruže, sadimo otporne sorte.
- Sjeme možemo ostaviti u vrtu ili ga ubrati za sljedeću sezonu.
Balkon i terasa:
- Početak jeseni donosi više oborina i niže temperature, što znači i veće šanse za infekciju bolestima. Sve se biljke i dalje redovito prskaju sredstvom na bazi poljske preslice Bio Plantella Vital.
Sobne biljke:
- U rujnu počinjemo premještati osjetljive ukrasne biljke iz vrtova i sa balkona(terasa) u zatvoren prostor. Prije nego ih unesemo u zatvoren prostor preporučljivo ih je presaditi u veću posudu ( samo za 1-2 broja veću) i pregledamo supstrat ( od korova, nečistoća, ličinki štetnika) te dodamo kvalitetni novi supstrat kao što je Plantella Balkonia.
- Tijekom jesenskih i zimskih mjeseci biljke čuvamo od štetnika i bolesti a redoviti prihranjujemo Plantella Listom ili Plantella Cvetom -tekućim gnojivima na bazi algi.
Plantella proizvodi koji će vam trebati za uspjeh
Svi naši proizvodi su rezultat dugogodišnjeg znanja, provjerenih istraživanja i tehnoloških inovacija priznatog slovenskog proizvođača Unichem. Budući da smo na njih iznimno ponosni, označili smo ih s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.